:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  -1°C rozproszone chmury

Nowa moneta w Siedlcach

Od 1 września do 19 października na terenie Miasta pojawi się nowa moneta. Dukat o nominale 4 Franków, wyemitowany z okazji jubileuszu 100. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach będzie miał wartość 4 złotych.

Płacenie i wymiana dukatem możliwa będzie w wyznaczonej sieci punktów w Mieście. Emisja Dukata Lokalnego 4 Franki zacznie się 1  września i potrwa do 19 października. Prezentację monety zobaczymy na Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym 2018 roku.

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach we współpracy z Mennicą Polską wyemitowało Dukat Lokalny 4 Franki. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu upamiętnić 100. rocznicę powstania Muzeum oraz wypromować znajdujący się w zbiorach Muzeum jedyny w Polsce obraz El Greca Ekstaza św. Franciszka (1580).

Dukat przedstawia na awersie fragment siedleckiego obrazu El Greca ukazujący z profilu postać św. Franciszka, na tle którego umieszczono malarską paletę z autorem i tytułem dzieła. Nad postacią półkolem widnieje napis w jednym wierszu: 4 FRANKI. Rewers ukazuje charakterystyczny element dekoracyjny siedleckiego muzeum, zaś po środku logo jubileuszu.

Zasady udziału w akcji

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w akcji Dukat Lokalny 4 Franki, realizowanej wraz z Mennicą Polską. W planowanym okresie emisji - od 1 września do 19 października 2018 r. - na terenie miasta Siedlce wyznaczona zostanie sieć punktów, gdzie na zasadzie wymiany (forma żetonu, bonu towarowego) będzie można nabyć produkty lub usługi, bądź otrzymać resztę w 4 Frankach. 4 Franki będą miały równowartość 4 złotych. Specjalnie dla kolekcjonerów i numizmatyków przygotowana została także srebrna wersja monety. 4 Franki nie będą jednak prawnym środkiem płatniczym.

W myśl hasła ZAMIEŃ – ZATRZYMAJ – ZAPŁAĆ można będzie monetę mosiężną wymienić na złotówki, zatrzymać jako swoją pamiątkę jubileuszu Muzeum lub zapłacić nią w punkcie honorującym dukat lokalny – traktując jako normalny środek płatniczy. Wprowadzenie do obiegu dukata odbywać się będzie przez Agentów, partnerów akcji, w formie wydania reszty za zakupy lub świadczoną usługę, lecz tylko za zgodą i na życzenie klienta. W każdym sklepie honorującym Franki pojawią się specjalne oznakowania mówiące o akcji, obwieszczenia i naklejki z informacją o przyjmowaniu dukatów.

Lokalne dukaty będzie można ponadto nabyć bezpośrednio w głównym punkcie wymiany: Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach przy ul. Biskupa I. Świrskiego 56. Listę punktów (Agentów), gdzie honorowane będą Franki oraz szczegółowe informacje będzie można uzyskać w Muzeum oraz na stronie internetowej www.muzeum.siedlce.pl. Cała akcja „Dukata Lokalnego” ma na celu promocję Jubileuszu Muzeum oraz twórczości El Greco.

Czas obowiązywania Dukata Lokalnego

Dukaty Lokalne 4 Franki po raz pierwszy zaprezentowane zostaną 1 września podczas Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym na siedleckich Błoniach, w pawilonie promocyjnym Miasta Siedlce i będą honorowane do 19 października 2018 r. Wprowadzonych zostanie do obiegu 20 tysięcy dukatów o nominale 4 Franków, każdy o równowartości 4 złotych. Dodatkowo wybijemy też 400 srebrnych monet o nominale 4 Franków, zamkniętych w specjalnych kapsułach, przede wszystkim dla numizmatyków i kolekcjonerów.

Dukaty lokalne o nominale 4 Franków po okresie honorowania w sklepach, czyli z dniem 19 października, tracą swoją wartość nominalną. Do 19 października jest więc czas, by 4 Franki zamienić z powrotem na 4 złote, jednak sukces poprzednich akcji w innych miastach pokazuje, że prawie nikt z tego nie korzysta i cały nakład dukatów mieszkańcy zatrzymują „na pamiątkę”.

Dukaty srebrne będą rozprowadzane także po 19 października, wśród kolekcjonerów i numizmatyków, choć można być prawie pewnym, że do tego czasu cały nakład 400 sztuk rozejdzie się „jak świeże bułeczki”.

W 1918 roku, z chwilą odzyskania przez Polskę Niepodległości i wskrzeszenia Diecezji Siedleckiej, biskup Henryk Przeździecki erygował Muzeum Diecezjalne, którego dyrektorem został ks. Karol Dębiński. Do muzealnych zbiorów został włączony obraz El Greca, co zdecydowanie podnosi walory artystyczne placówki oraz stanowi wyjątkową i najważniejszą atrakcję Siedlec. Przedstawienie Świętego Stygmatyka w specyficznej dla malarza manierze skupia uwagę widza i niepostrzeżenie przenosi w nieznaną, niebiańską sferę.

W 2017 roku obraz przeszedł konserwację, która pozwala dostrzec szybkie pociągnięcia pędzla, niepowtarzalną kolorystykę, wyraźną fakturę płótna, wskazując, że dzieło mógł namalować tylko człowiek o głębokiej, wręcz mistycznej wierze - El Greco. Zbiory muzealne są nieustannie powiększane, co sprawia, że stajemy się jedną z największych placówek we wschodniej Polsce.

Szczegółowe informacje dostępne na  www.muzeum.siedlce.pl

 

 

źr. UM Siedlce

Nowa moneta w Siedlcach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Informacje, Siedlce - więcej informacji