:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  8°C słabe opady deszczu

Pielęgnacja roślin i odpowiednie donice.

Czy można czuć się dobrze w pomieszczeniu pozbawionym jakiejkolwiek roślinności? Niewątpliwie bez roślin doniczkowych pokoje są smutne. Jak je jednak skutecznie pielęgnować, by nie usychały?


 

 


 

Roślina odpowiednia do pomieszczenia Przede wszystkim, trzeba zapamiętać, że nie każda roślina pasuje do każdego pomieszczenia. Rzecz w tym, że w naszych pokojach czy biurach zawsze panuje jakiś mikroklimat, w którym co poniektóre rośliny po prostu czułby się źle. Jest to spowodowane tym, że każdy gatunek rośliny wymaga do prawidłowego rozwoju innego poziomu wilgoci oraz innej ilości światła. Warto poznać wymogi danej rośliny, zanim zdecydujemy się ją kupić.


 


 

Pora sadzenia rośliny Bardzo ważne jest również to, aby wiedzieć kiedy sadzi się daną roślinę. Dla większości roślin donice kupuje się w tym samym czasie, czyli początkiem wiosny, zdarza się jednak, że kwiaty rozkwitają w zupełnie innym czasie. Zwróćmy uwagę na rośliny, których cały cykl jest odwrócony. Chodzi oto, że sadzi się je w zimie, natomiast w lecie przeżywają one najtrudniejszy okres w roku. Są również rośliny całoroczne, dla których pora roku jest właściwie obojętna. Można sadzić je zarówno na wiosnę jak i zimą, również procesy pielęgnacyjne przez cały rok wyglądają bardzo podobnie.

 

Nawożenie roślin Jeśli chodzi o nawożenie roślin, niezwykle istotne jest czy napełniamy doniczki wysokiej jakości nawozami. Warto nieraz dopłacić nieco do nawozów, gdyż ich jakość jest kluczowa dla rośliny i jej wzrostu. Ważny jest jednak wybór nie tylko pod kątem jakości, ale również dopasowania do rośliny. Wydaje się, że osoby nie zajmujące się profesjonalnie roślinami powinny korzystać z pomocy fachowców kiedy wybierają nawóz do swojej rośliny. W przeciwnym razie może stać się tak, że wydadzą na nawozy nie małe pieniądze, a donice w ich domach będą stały puste, gdyż rośliny po prostu im uschną. Jeśli zaś chodzi o to, kiedy najmocniej trzeba nawozić rośliny, zależy to zwłaszcza od tego, jaką mamy roślinę. Zasad jest generalnie taka, że najwięcej nawozu zużywa się po zasadzeniu rośliny, gdyż wtedy rozwija się ona najszybciej. Później dodaje się go coraz mniej, aby w pewnym momencie w ogóle zaprzestać korzystania z nawozu. Oczywiście, skoro najwięcej nawozu dodajemy w okresie największego wzrostu rośliny oznacza to, że przeważnie będziemy potrzebowali go najwięcej wiosną. Jednakże, jak wspomniano powyżej, zdarza się również, że rośliny sadzi się w zimie. Kupujemy donice Wiedząc już kiedy sadzić roślinę i przede wszystkim jaką roślinę możemy postawić w naszym pokoju czy biurze możemy przejść do kupna doniczki. Wbrew pozorom nie jest to wcale błaha sprawa. Niektórzy kierują się tylko tym, czy dana doniczka pasuje do ich wnętrza i po prostu czy ładnie wygląda. Oczywiście jest to ważne, jednak koniecznie należy też zwracać uwagę na inne rzeczy. To jak dobrze usadzimy kwiat w doniczce decyduje o tym, jak będzie on rosnąć. Niemożliwe jest natomiast dobre usadzenie rośliny w donicy, która do niego nie pasuje. Rzez w tym, ze często popełnianym błędem jest kupowanie donic o nieodpowiednich rozmiarach. Nie jest bowiem dobre kupowanie ani a małych, ani też zbyt dużych doniczek. Powinny one być idealnie dopasowane do roślin. Tym nie mniej, takie dopasowanie z pewnością nie jest proste. Przede wszystkim, często nie jesteśmy w stanie określić jak bardzo roślina wyrośnie po zasadzeniu. W takim przypadku wydaje się akurat uzasadnione kupienie nieco większej doniczki. Jednakże, też nie ma co przesadzać z jej rozmiarem, gdyż przecież jeśli będzie za małą, to zawsze możemy bez problemu przesadzić kwiat do innej.

 


 

Z czego powinna być zrobiona doniczka? Oczywiście, niebagatelną kwestią jest jakość wykonania donicy jak i to, z czego właściwie ją wykonano. Wydaje się, że ma to znaczenie przede wszystkim ze względów estetycznych, jednak nie tylko. Do niektórych pomieszczeń jak nic innego pasuje ceramika. Dlatego też, donice ceramiczne wciąż cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Problem z tego typu donicami jest jednak taki, że są one zwykle bardzo drogie. Z tego też względu coraz więcej osób szuka ich zamienników. Jeśli zaś chodzi o zamienniki, często również wybierane są donice z betonu. Niewątpliwie, jest to zupełnie inny materiał niż ceramika, charakteryzujący się czymś zupełnie innym. Przede wszystkim, doniczki tego typu wyglądają zupełnie inaczej, przez co też, nie zawsze nadają się do tych samych pomieszczeń co donice ceramiczne. Nie ma wątpliwości co do tego, że beton jest bardzo charakterystyczny, przez co tylko w niektórych przypadkach użycie doniczek z niego zrobionych jest uzasadnione. Warto zauważyć, że jeśli mowa o doniczkach wystawianych przed budynki w zasadzie nie ma mowy o innym materiale niż beton. Wynika to z tego, ze jest to najcięższy materiał z jakiego robi się donice, przez co zrobione z niego doniczki są stabilne jak żadne inne.


 


 

Tworzywo sztuczne jako alternatywa Okazuje się, że wcale nie trzeba decydować się na ceramikę, jeśli chce się mieć eleganckie doniczki. Istnieją bowiem specjalne tworzywa sztuczne, które wyglądają dokładnie jak ceramika. Czemu jednak warto kupić doniczki właśnie z takich tworzyw zamiast tych skonstruowanych z ceramiki? Niewątpliwie, przemawia za tym przede wszystkim cena. Pod tym względem tworzywa sztuczne mają olbrzymią przewagę nad ceramiką, która jest wyjątkowo droga. Warto mieć na uwadze, że jakościowo tworzywa sztuczne również są całkiem dobre. Jeśli chce się nieco zaoszczędzić jak najbardziej można zdecydować się na doniczki z takiego właśnie materiału.


 


Artykuł przygotował internetowy sklep Ogrodolandia oferujący min. donice ogrodowe

 

 

Pielęgnacja roślin i odpowiednie donice. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Informacje, Wiśniew - więcej informacji