:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który w tym roku przypada na dzień 19 listopada, poświęcony jest osobom które straciły życie w wyniku wypadku. Hołd w tym dniu oddawany jest również ekipom ratunkowym, które na co dzień zajmują się następstwami tragicznych zdarzeń na drodze.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Każdy wypadek śmiertelny o którym słyszymy w mediach mrozi krew w żyłach. Dlatego dbanie o bezpieczeństwo na drogach, a także odpowiednia edukacja będą czynnikiem, który sprawi iż będziemy czuli się bardziej spokojnie podczas wyjazdu. Według statystyk Unii Europejskiej Polska znajduje się w czołówce krajów o największej liczbie śmiertelnych wypadków w ruchu drogowym. Czynnikami które najczęściej towarzyszą wypadkom jest nadmierna prędkość, używki, nieostrożność podczas manewrów wyprzedzania, używanie telefonów komórkowych podczas  jazdy  czy też niezapinanie pasów bezpieczeństwa. Pomimo odnotowanego spadku zdarzeń drogowych, zabitych i rannych, policjanci nie ustają w swoich apelach i proszą kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze i odpowiedzialną jazdę. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych.  W ubiegłym roku na terenie powiatu siedleckiego doszło do  10 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęło 12 osób. W roku 2017 mamy już  12 ofiar śmiertelnych. W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych  siedleccy policjanci podjęli szereg niestandardowych działań. W ubiegły piątek ( 17.11) zorganizowali  spotkanie z uczniami  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1  w Siedlcach, podczas  którego  podinsp. Krzysztof Skup,  asp.szt  Janusz Cabaj  i asp.szt Leszek Jastrzębski poruszali zagadnienia związane  z bezpieczeństwem na drogach. Wierni z Parafii pw Św.Józefa Robotnika w msc.Wołyńce zapewne byli zdziwieni obecnością funkcjonariuszy  Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach  na wieczornym  nabożeństwie. Policjanci  poinformowali  o Światowym Dniu Pamięci  o Ofiarach Wypadków Drogowych, a także wręczali, zwłaszcza seniorom elementy odblaskowe. Celem  oddania  hołdu ofiarom wypadków drogowych z inicjatywy KMP Siedlce , w  niedzielę ( 19.11) o godz. 12.00 na terenie Siedlec  włączone zostały syreny alarmowe. Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie  funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach  związane tematycznie ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków. W spotkaniu z  uczniami  tej szkoły udział wzięli asp.sztab.Janusz Cabaj  oraz mł.asp.Andrzej Dorosz,   a także  pedagodzy z Medycznej Szkoły Policealnej w Siedlcach , którzy  zapoznali zgromadzoną młodzież z  zasadami pierwszej pomocy.

autor: kom. Agnieszka Świerczewska

KMP w Siedlcach.

 

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Kronika policyjna, Siedlce - więcej informacji