:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Z Leona Kruczkowskiego na Ignacego Krasickiego

Informacje, Leona Kruczkowskiego Ignacego Krasickiego - zdjęcie, fotografia

Prezydent Miasta Siedlce wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą zmiany nazwy ulicy z „Leona Kruczkowskiego” na „Ignacego Krasickiego”. Ma to związek z ustawą dekomunizacyjną.

Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie z dniem 2 września 2016 r. Powyższe oznacza, iż samorządy mają czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Niewykonanie tego obowiązku w terminie wiązać się będzie z koniecznością nadania właściwej nazwy przez wojewodę w drodze zarządzenia zastępczego.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował na swojej stronie internetowej listę nazw ulic, które winny być zmienione jako wypełniające normę art. 1 ustawy dekomunizacyjnej. Spośród siedleckich ulic na tej liście znajduje się m.in. nazwa : ul. Leona Kruczkowskiego. W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Stwierdza to jednoznacznie art. 5 ust. 2 Ustawy przesądzając, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Zmiana nazwy ulicy - zdaniem władz - nie będzie rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Z nazwą „Leona Kruczkowskiego” związanych jest obecnie 16 adresów nieruchomości położonych przy tej ulicy. Zameldowanych jest 58 osób.

Projekt uchwały będzie prawdopodobnie rozpatrywany na najbliższej sesji Rady Miasta Siedlce. Jeśli zyska przychylność radnych uchwała wejdzie w życie.

 

źr. UM Siedlce

 

 

 

 

 Z Leona Kruczkowskiego na Ignacego Krasickiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się