:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

To jest koniec demokracji, koniec państwa prawa! (video)

W dniu dzisiejszym Magdalena Daniel - przewodnicząca siedleckiego koła .Nowoczesna na briefingu prasowym pod Urzędem Miasta wypowiedziała się na temat zmian w sądownictwie.

- Cały pakiet ustaw o sądach, w tym o Sądzie Najwyższym spowoduje rozpad trójpodziału władzy. Będziemy mieli monolit w naszym państwie, gdzie wszystko będzie zależało od jednej władzy. To co chce przeforsować PIS łamie kilka artykułów polskiej Konstytucji. Obywatele stracą możliwość dotychczasowej ochrony przez sądy, które zostaną upolitycznione. - mówi siedlecka radna. - My już takie rządy mieliśmy.

Co zmiany w Sądzie Najwyższym, który wydaje się nam tak odległy, mogą oznaczać dla zwykłego obywatela? Jak wskazują experci  jednym z najważniejszych zapisów jest artykuł 87. Zgodnie z nim w dniu wejścia w życie tej ustawy wszyscy sędziowie, którzy zostali powołani na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów (które obecnie obowiązują ) przejdą w stan spoczynku. Chyba, że inaczej zdecyduje minister sprawiedliwości, krótko mówiąc to Zbigniew Ziobro będzie decydował, kto w Sądzie Najwyższym będzie zasiadał.

Dla obywatela może mieć to wpływ w dwóch kwestiach. Ta najwyższa instancja jaką jest SN rozpatruje nasze wnioski (KASACJE) i decyduje jak ostatecznie będzie rozwiązana sprawa, prowadzona wcześniej w sądach niższych instancji. Tutaj zdaniem expertów mogą pojawić się watpliwości, czy sędzia wydający ostateczny wyrok będzie sędzią niezawisłym i niezależnym. Drugą kwestią jest rozpatrywanie protestów wyborczych. W 2019 roku czekają nas wybory parlamentarne i to właśnie do Sądu Najwyższego trafiać będą wszelkie wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia wyborów. Sędziowie orzekają wówczas, czy wybory przebiegły prawidłowo czy też nie. Dotyczy to zarówno wyborów na prezydenta RP, wyborów do Parlamentu Europejskiego czy też w sprawie referendum konstytucyjnego.

Kolejny ważny punkt to art. 5. Nowa ustawa wprowadzi nową izbę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości - Izbę Dyscyplinarną. Tego nie ma w obecnie obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym. Ta Izba będzie rozpatrywała sprawy dyscyplinarne nie tylko sędziów SN ale także np. radców prawnych. Co to oznacza? Jeśli udajemy się po poradę do prawnika czy radcy prawnego to mogą pojawić się obawy, czy będzie on niezależny, czy będzie niezawisły, czy nie będzie się obawiał Izby Dyscyplinarnej.     

Wiesław Kalicki, członek zarządu siedleckiego koła Nowoczesnej, stwierdził, że konsekwencją wprowadzenia ustawy będzie obniżenie kompetencji osób zasiadających w najwyższych władzach sądowniczych.

 

Relacja video z konferencji

 

 

 

 

To jest koniec demokracji, koniec państwa prawa! (video) komentarze opinie

  • gość 2017-07-16 14:13:13

    Jaki przewodniczący, taki elektorat. Proponuję wyjazd na Maderę lub do Lizbony

  • gość 2017-07-19 22:28:54

    Co ty kobieto bredzisz? A niech trochę uporządkują też Sądy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie bój się babooooooooooo. Teraz musi byc tylko lepiej.

  • gość 2017-07-20 16:55:30

    Opozycja w Polsce jest zbytnio oderwana od rzeczywistości, żeby zaszkodzić PiSowi. Pani Doktor! Pani środowisko nie ma żadnego pomysłu na Polskę. Nie można o was nawet powiedzieć, żebyście byli antyPiSem, bo musielibyście mieć jakąś koncepcję, a wam się wydaje, że jak potupiecie nóżkami, albo przyprowadzicie pod sejm trzódkę złożoną z przebierańców to Kaczyński i jego świta przestraszą się was i oddadzą władzę. Jak na razie zmarnowaliście dwa lata nie przedstawiając zupełnie NIC. Wasze żałosne podrygi tylko coraz bardziej wpychają Polskę w łapska Kaczyńskiego.

Dodajesz jako: Zaloguj się