:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  5°C pochmurno z przejaśnieniami

W Polskę dla Siedlec

Informacje, Polskę Siedlec - zdjęcie, fotografia

Siedlce staną się potężnym inkubatorem przedsiębiorczości na miarę Wrocławia czy Nowej Soli? To jest możliwe już w tym roku.

Czy osiągnięcie porównywalnego z tak dużymi miastami sukcesu jest możliwe? Magdalena Daniel i Krzysztof Chaberski w czwartek wybrali się do Wrocławia aby to sprawdzić. Ważnym punktem było spotkanie w cztery oczy z dyrektorem wydziału finansów miasta Wrocławia Marcinem Kierżyńskim oraz skarbnikiem Marcinem Urbanem, którego celem były konsultacje oraz wymiana poglądów na temat naprawy sytuacji finansowej obu miast, zwiększeniu dochodów w budżecie oraz wprowadzeniu waluty lokalnej. To właśnie Stolica Dolnego Śląska potężnie ogranicza swoje zadłużenie. Siedlce znajdują się obecnie w fatalnej sytuacji finansowej, która wymaga natychmiastowych działań naprawczych.

"Wrocław to inny kaliber, wielki ośrodek i turystyczna perła w koronie polskich miast. Dlatego ruszyliśmy dalej. Kolejnym punktem na naszej mapie była Nowa Sól"

Nowa Sól to kolejny przystanek na trasie Magdaleny Daniel i Krzysztofa Chaberskiego. Miasto jest zarządzane przez Wadima Tyszkiewicza, który jest człowiekiem skromnym ale jak to określiła Magdalena Daniel, specjalistą od wielkich czynów:

"Zaledwie 38-tysięczna Nowa Sól ma się czym chwalić. Miasto wygląda przepięknie. Działa w nim inkubator przedsiębiorczości i park technologiczny Interior, w którym nauka spotyka się z przemysłem i otoczeniem biznesu tworząc świetne warunki do rozwoju i powstawania nowych, innowacyjnych firm"

Prezydent Wadim Tyszkiewicz w rozmowie z Magdaleną Daniel i Krzysztofem Chaberskim przedstawił swoją receptę na sukces: " trzeba być managerem, szukać dobrych rozwiązań i je odważnie wprowadzać w życie, wspierać lokalną gospodarkę i inicjatywy społeczne"

Nowa Sól to miasto o praktycznie zerowym bezrobociu. Zdaniem Tyszkiewicza głównymi punktami pozwalającymi osiągnąć ten poziom to ścisła współpraca z Polską Agencją Inwestycji Zagranicznych (PAIZ), stworzenie dobrej marki miasta i ciągłe uczestnictwo w targach.
W Nowej Soli działa 25 dużych fabryk zatrudniających od 200 do 400 osób każda. W mieście stworzono m.in. największy w Polsce skatepark, którym zarządza młodzieżowe stowarzyszenie. Miasto przy wielu inwestycjach ściśle współpracuje z urzędem pracy i wspólnie pomagają wyjść na prostą ostatnim bezrobotnym, szczególnie osobom ze środowisk społecznie wykluczonych. Zamiast na wszystko organizować przetargi wiele inwestycji jest przeprowadzanych dzięki pracy takich właśnie osób. Kosztuje to budżet o wiele mniej, a ludzie mają pracę.

Jak podsumowuje siedlecki duet "Wiemy, że pozytywne zmiany są możliwe. Nowa Sól to dobry przykład lepszego gospodarowania miastem. Można wręcza powiedzieć: Da się? Da! Trzeba jednak najpierw chcieć systematycznie, odważnie działać i nie bać się innowacji. Nigdy nie jest na to za późno. Możemy się zmieniać i wspólnie pracować. Sami możemy być tego przykładem."

To dopiero początek szukania inspiracji przez Magdalenę Daniel i Krzysztofa Chaberskiego. W planach mają jeszcze odwiedzić Wejherowo, Sopot, Słupsk, Łódź i Lublin.

Jak podkreślają, koszty wyjazdów pokrywają z prywatnych środków finansowych.

 

W Polskę dla Siedlec komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na infoSiedlce.pl

Informacje, Siedlce - więcej informacji