Zastanawiasz się, co zrobić z oszczędnościami, żeby nie leżały bezczynnie na koncie? Coraz więcej osób szuka dziś sposobu na inwestowanie, ale takiego, które nie przyprawia o szybsze bicie serca, jak to ma często miejsce np. w przypadku akcji. Właśnie dlatego wiele spojrzeń kieruje się w stronę obligacji. Czym dokładnie są i dlaczego zdobywają popularność nie tylko wśród finansowych wyjadaczy, ale też tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem?
Spis treści
Czym są obligacje?
Obligacja to długoterminowy papier wartościowy, który w praktyce jest pożyczką udzielaną przez inwestora emitentowi – najczęściej państwu, samorządowi lub firmie. Kupując obligację, tak naprawdę pożyczasz pieniądze, a w zamian otrzymujesz prawo do ich zwrotu wraz z odsetkami*. To właśnie odsetki, czyli kupony, stanowią Twój zysk z inwestycji. Warto pamiętać, że są różne rodzaje obligacji, a najczęściej spotykane to:
- obligacje skarbowe – emitowane przez państwo, które dzięki nim finansuje swoje potrzeby budżetowe,
- obligacje korporacyjne – emitowane przez przedsiębiorstwa, które dzięki nim pozyskują kapitał na rozwój lub bieżącą działalność. Zazwyczaj niosą wyższe oprocentowanie, ale i większe ryzyko niż obligacje skarbowe.
Dlaczego obligacje są chętnie wybieranym instrumentem inwestycyjnym?
Obligacje coraz częściej pojawiają się w dyskusjach osób zainteresowanych inwestowaniem. To instrument, który może stanowić stosunkowo stabilny element portfela. Są też ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy do tej pory trzymali środki na lokatach bankowych i szukają alternatywy.
Relatywnie przewidywalne wypłaty odsetek pomagają planować dochód, a szeroki wybór obligacji pozwala dopasować inwestycję do indywidualnych potrzeb i profilu ryzyka. Dodatkowo inwestowanie w obligacje w ramach IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) pozwala Ci myśleć o zabezpieczeniu przyszłości kiedy to zakończysz pracę zawodową.
Jak inwestować w obligacje?
Dla wielu osób ważne jest, by mieć dostęp do instrumentów finansowych przez sprawdzone i transparentne kanały. Tutaj dobrym przykładem są obligacje w Michael / Ström DM, zarówno te skarbowe, jak i korporacyjne.
Proces tego rodzaju inwestowania jest prosty: kupujesz obligacje za pośrednictwem rachunku maklerskiego, który możesz założyć w domu maklerskim takim jak np. Michael / Ström Dom Maklerski. Obligacje możesz kupić także w ramach IKZE.
Co warto wiedzieć przed zakupem obligacji?
Zanim zdecydujesz się na inwestycję w obligacje w Michael Ström Dom Maklerski, dobrze jest poznać kilka podstawowych faktów. Obligacje nie są pozbawione ryzyka – ceny mogą się zmieniać, a emitent może mieć trudności ze spłatą. Obligacje skarbowe wydają się potencjalnie bezpieczniejsze, choć nie ma gwarancji zwrotu kapitału. Z kolei obligacje korporacyjne często oferują wyższe oprocentowanie, ale niosą większe ryzyko. Dlatego warto uwzględnić swoje cele inwestycyjne i horyzont czasowy przed zakupem.
O czym musisz pamiętać?
Osoby, które wybierają obligacje, decydują się na ten krok, aby zdywersyfikować swoje oszczędności i uciec od trzymania środków np. tylko na lokatach. Wśród dostępnych opcji wyróżniają się zarówno obligacje skarbowe, jak i korporacyjne, które oferują różne profile ryzyka i potencjalnego zysku.
Warto znać ofertę dostępną w domu maklerskim takim jak Michael / Ström Dom Maklerski, który umożliwia inwestowanie w obligacje korporacyjne, jak i skarbowe. Dodatkowo możesz założyć tam także IKZE, które pozwala łączyć inwestycje z planowaniem długoterminowym i zabezpieczyć Twoją przyszłość.
*wyjątkiem są obligacje zerokuponowe
Artykuł sponsorowany