Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego, w skrócie znany jako IKRiBL, to renomowana organizacja naukowa z siedzibą w Siedlcach, która łączy w sobie przedstawicieli różnych dziedzin, w tym ludzi nauki, kultury oraz sektora biznesowego.
IKRiBL odgrywa istotną rolę w organizacji wydarzeń takich jak konferencje i seminaria naukowe, które mają charakter międzynarodowy oraz ogólnopolski, co przyczynia się do wymiany wiedzy i doświadczeń w tych obszarach.
W jego strukturach znajduje się także Społeczna Biblioteka im. Jana Amosa Komeńskiego, która jest miejscem dostępu do bogatych zasobów literackich i naukowych.
Instytut ten jest również wydawcą licznych wysoko jakościowych prac naukowych w różnych językach, a także tekstów literackich obejmujących poezję, prozę i eseje. Do jego wydawnictw należy także szereg czasopism, w tym:
- „Inskrypcje. Półrocznik” – znajdujący się na Liście B MNiSW (afiliowane przy IKRiBL),
- „Lector”,
- „Mirgorod”.
Historia
Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego został stworzony w 2013 roku, dzięki inicjatywie Prezesa Zarządu Głównego, Andrzeja Borkowskiego, który jest profesorem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Organizacja ta pełni funkcje naukowe, w skład której wchodzi kilka istotnych elementów, takich jak: Centrum Badań Naukowych, oraz Wydawnictwo Naukowe IKRiBL, które posiada odrębną pracownię nazywaną Laboratorium Literatury. Istotnym fragmentem instytutu jest także Biblioteka IKRiBL im. Jana Amosa Komeńskiego.
IKRiBL jest odpowiedzialny za publikację wielu prac naukowych, które ukazują się zarówno w językach słowiańskich, jak i germańskich. Oprócz tego organizuje on czasopismo „Inskrypcje. Półrocznik”, które stanowi istotny wkład w rozwój badań literackich i kulturowych.
Instytut zajmuje się organizacją konferencji oraz seminariów naukowych, które mają zasięg zarówno ogólnopolski, jak i międzynarodowy. Zakres działań tej instytucji obejmuje głównie kwestie związane z kulturą, sztuką oraz tradycją, co znacząco przyczynia się do promowania regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Centrum Badań Naukowych
Centrum Badań Naukowych, znane pod skrótem CBN, stanowi kluczowy element w strukturze Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich. Na czele jednostki stoi dr hab. Danuta Szymonik, natomiast jej zastępcą jest dr Marek Jastrzębski. W swoim działaniu CBN realizuje szereg istotnych zadań, do których należy:
- formułowanie polityki naukowej,
- organizacja wydarzeń oraz promocja działalności naukowej,
- publikacja czasopisma „Inskrypcje. Półrocznik” (zakwalifikowanego na liście B MNiSW),
- prowadzenie projektów badawczych i grantowych,
- upowszechnianie wyników badań naukowych,
- międzynarodowa współpraca w dziedzinie badań naukowych.
Ośrodki Badawcze CBN
W ramach Centrum Badań Naukowych funkcjonują również różne ośrodki, które zajmują się szczegółowymi dziedzinami badań. Oto lista ośrodków oraz ich kierowników:
- Ośrodek Badań Słowianoznawczych (kierownik: dr hab. Danuta Szymonik),
- Ośrodek Badań Wschodniego Pogranicza Rzeczypospolitej Polskiej (kierownik: dr hab. Andrzej Wawryniuk),
- Ośrodek Literatury Dawnej, Teorii Literatury i Kultury Słowian (kierownik: dr hab. Andrzej Borkowski),
- Ośrodek Filozofii Literatury (kierownik: dr Marek Jastrzębski),
- Ośrodek Badań nad Tożsamością Kulturową (kierownik: dr Dominika Spietelun),
- Ośrodek Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności (kierownik: dr Irena Żukowska),
- Ośrodek Historii i Tekstologii (kierownik: mgr Joanna Madej-Borychowska),
- Ośrodek Kultury Regionalnej i Studiów nad Kobiecością (kierownik: mgr Łukasz A. Wawryniuk),
- Ośrodek Literatury Pogranicza Kulturowego i Folkloru (kierownik: mgr Luiza Karaban),
- Ośrodek Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego (kierownik: mgr Maria Długołęcka-Pietrzak),
- Ośrodek Komparatystyki Literackiej i Interdyscyplinarnej (kierownik: dr Ewa Borkowska).
Czasopismo „Inskrypcje. Półrocznik”
Czasopismo „Inskrypcje. Półrocznik”, w angielskiej wersji znane jako „Inscriptions”, rozpoczęło swoją działalność w 2013 roku. Skierowane jest do środowiska naukowego, koncentrując się na literaturze oraz kulturze. Publikowane tam prace dotyczą najnowszych badań z obszaru literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także szeroko pojętych badań kulturowych w ujęciu komparatystycznym oraz interdyscyplinarnym.
Obszary badawcze czasopisma obejmują:
- nauki humanistyczne,
- nauki społeczne,
- badania interdyscyplinarne.
W zakresie dyscyplin naukowych czasopismo akcentuje:
- nauki humanistyczne (w tym: literaturoznawstwo, językoznawstwo, historię, filozofię, nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce oraz polonistykę),
- nauki społeczne (w tym: komunikację społeczną i media, nauki prawne, socjologię, pedagogikę oraz nauki o bezpieczeństwie).
„Mała Humanistyka” – serie SAP
Projekt „Mała Humanistyka”, oznaczony numerem N/012/2022 IKRiBL, jest kierowany przez dr hab. Andrzeja Borkowskiego i koncentruje się na tematyce postaci zwierzęcych w literaturze, kulturze, języku oraz mediach. W ramach inicjatywy, od roku 2020 organizowane są coroczne konferencje naukowe. Dotychczas miały miejsce seminaria o różnych tematach, takich jak:
- „Kot w literaturze i kulturze” (2017),
- „Od orła do mysikrólika. Ptaki w literaturze, kulturze, języku i mediach” (2019),
- „Ach te muchi, Ach te muchi… Owady w literaturze, kulturze, języku i mediach” (2020),
- „Na bezrybiu i rak ryba. Ryby w literaturze, kulturze, języku i mediach” (2021),
- „Smoki, węże, krokodyle… Gady w literaturze, kulturze, języku i mediach” (2022).
W planach jest także zorganizowanie naukowej konferencji na temat „Sus scrofa et sus domestica. O świniowatych w kulturze (literatury, języki, media…)” w roku 2023. Tomy pokonferencyjne będą publikowane w serii SAP.
Wydawnictwo Naukowe IKRiBL
Wydawnictwo Naukowe IKRiBL, wcześniej funkcjonujące jako Wydawnictwo IKR[i]BL, zostało założone w 2014 roku. Jego działalność obejmuje zróżnicowane dziedziny nauki, w tym zarówno humanistykę, jak i nauki społeczne. W ramach jego oferty publikowane są między innymi tomy monograficzne, czasopisma oraz prace naukowe, szczególnie z obszaru literaturoznawstwa, filozofii, religii i pokrewnych dyscyplin. Wydawnictwo współpracuje z różnymi instytucjami w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz ośrodkami akademickimi w Europie, w tym w Niemczech, Czechach, Szwajcarii i Słowacji. Aktualnym dyrektorem Wydawnictwa jest mgr Maria Długołęcka-Pietrzak.
Czasopismo „Mirgorod”
„Mirgorod” to międzynarodowe, recenzowane czasopismo, które zostało założone w 2008 roku jako rezultat współpracy trzech instytucji naukowych: Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Polsce, Uniwersytetu Państwowego w Doniecku na Ukrainie oraz Uniwersytetu Lozańskiego w Szwajcarii. Publikacje w „Mirgorodzie” koncentrują się na aktualnych wyzwaniach zarówno w teorii, jak i historii literatury. Badania obejmują między innymi epistemologię współczesnego literaturoznawstwa, analizy koncepcji literaturoznawczych w kontekście innych nauk, a także rozwój teorii literatury oraz problemy terminologiczne. Od 2019 roku czasopismo jest wydawane przez Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego w Siedlcach, we współpracy z Section de langues et civilisations slavs et de l’Asie du Sud (SLAS) Uniwersytetu Lozańskiego w Szwajcarii.
Czasopismo „Lector”
Czasopismo „Lector: problems of foreign linguistics, literary and cultural studies, L2 teaching and acquisition” funkcjonuje jako dwumiesięcznik wydawany w IKRiBL od 2020 roku. Artykuły naukowe są publikowane w języku angielskim oraz rosyjskim. Profil tej publikacji koncentruje się na językoznawstwie, literaturoznawstwie oraz nauczaniu języków obcych, co czyni go ważnym forum dla naukowców i praktyków w tych dziedzinach.
Laboratorium Literatury
Laboratorium Literatury IKR[i]BL stanowi zróżnicowaną przestrzeń wydawniczą, która koncentruje się na publikacji dzieł literackich, obejmujących szeroki zakres form, takich jak poezja, proza czy eseistyka.
W Laboratorium prowadzone są badania oraz prace redakcyjne zarówno nad klasykowymi utworami literackimi, jak i nad nowatorskimi oraz eksperymentalnymi projektami książkowymi. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, umożliwiając twórcom eksplorację różnych stylów i form wyrazu.
Biblioteka im. Jana Amosa Komeńskiego
Biblioteka nosząca imię Jana Amosa Komeńskiego funkcjonuje jako część Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich, który z dumą nosi imię Franciszka Karpińskiego. Obecnie na czele tej instytucji stoi mgr Luiza Karaban, która pełni rolę kierownika biblioteki.
Współczesne podejście do zarządzania zbiorami bibliotecznymi obejmuje również zjawisko digitalizacji. W związku z tym, część katalogu jest udostępniona w formie cyfrowej, dzięki czemu można z niej korzystać bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej.
Przypisy
- Biuletyn Polonistyczny [online], biuletynpolonistyczny.pl [dostęp 25.04.2023 r.]
- Inskrypcje. Półrocznik – Czasopismo – MOST Wiedzy [online], MOST Wiedzy [dostęp 25.04.2023 r.]
- Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego. Stowarzyszenie [online], ngo.pl [dostęp 25.04.2023 r.]
- l, Smoki, węże, krokodyle… Konferencja [online], 09.02.2022 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- l, Konferencja Naukowa: Sus scrofa et sus domestica. O świniowatych w kulturze (literatury, języki, media…) [online], 30.12.2022 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- l, „Ach te muchi…” konferencja [online], 10.01.2020 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- l, Konferencja Naukowa: Ryby w literaturze… [online], 14.02.2021 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- l, Od orła do mysikrólika… [online], 22.12.2018 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- l, Międzynarodowa konferencja naukowa „Kot w literaturze i kulturze” [online], 09.02.2017 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- a b c „Inskrypcje” (Inscriptions) [online], 09.03.2014 r. [dostęp 25.04.2023 r.]
- a b c d CBN [online], 09.03.2014 r. [dostęp 25.04.2023 r.]
- Lector: problems of foreign linguistics, literary and cultural studies, L 2 teaching and acquisition. [online], katalogi.bn.org.pl [dostęp 15.05.2023 r.]
- Mirgorod [online], 24.09.2016 r. [dostęp 15.05.2023 r.]
- Laboratorium Literatury [online], 06.11.2017 r. [dostęp 20.04.2023 r.]
- Biblioteka [online], 23.09.2016 r. [dostęp 20.04.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Odwach w Siedlcach | Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w SiedlcachOceń: Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego