Zygmunt Urbanowicz, wybitny artysta, rzeźbiarz, malarz oraz poeta, zmarł 23 marca 2025 r. w Siedlcach w wieku 89 lat. Wywodzący się z tego miasta twórca zostawił po sobie znaczny dorobek artystyczny związany z tematyką patriotyczną. Jego obrazy i wiersze miały wpływ na wielu mieszkańców i były wyrazem głębokiego patriotyzmu. Urbanowicz był laureatem wielu nagród, które uznawały jego wkład w kulturę i sztukę narodową.
Urbanowicz był absolwentem liceum im. Stanisława Żółkiewskiego, gdzie jego prace również znalazły miejsce. Jego sztuka, w tym wizerunek hetmana Żółkiewskiego, dekoruje salę historyczną tej placówki. W 2010 roku w Urzędzie Miasta zorganizowano uroczystość związana z zawieszeniem obrazu „Polonez As-dur”, który upamiętniał 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Jego działalność artystyczna, która obejmowała również tworzenie poezji, spotkała się z uznaniem zarówno lokalnych społeczności, jak i instytucji narodowych.
Wyróżnienia, jakie otrzymał Urbanowicz, odzwierciedlają jego zaangażowanie w polski patriotyzm oraz dziedzictwo kulturowe. W 2005 roku Światowa Federacja Polskich Kombatantów nagrodziła go dyplomem za wybitny wkład w umacnianie tradycji narodowych. Ponadto, w 2013 roku przyznano mu Wawrzyn Siedlecki za osiągnięcia artystyczne. Jego tomiki poezji: „Szklarska Poręba mojej pamięci” oraz „Powróćmy do Polski” utrwalają jego miłość do ojczyzny oraz tradycję, której był wierny przez całe życie.
Źródło: Urząd Miasta Siedlce
Oceń: Życie i twórczość Zygmunta Urbanowicza – wybitnego artysty z Siedlec
Zobacz Także