Kościół garnizonowy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach


Kościół garnizonowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa stanowi jeden z interesujących obiektów w Siedlcach. Jest to budowla murowana, pierwotnie zaprojektowana w stylu bizantyjskim, która doczekała się licznych przeróbek mających na celu jej unowocześnienie. Prace te zostały zrealizowane według projektu znanego architekta Michała Sławińskiego.

Świątynia znajduje się na placu Tysiąclecia, który również zasługuje na uwagę, będąc jednym z kluczowych punktów w Siedlcach.

Historia

Kościół garnizonowy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach to miejsce o bogatej historii. Jego budowa miała miejsce w latach 1866–1869, kiedy to architekt Jakimowski stworzył projekt, który po zakończeniu prac nad cerkwią prawosławną zyskał nowe życie.

Warto zaznaczyć, że do 1919 roku pełnił on funkcję świątyni prawosławnej. W okresie 1928–1933 kościół przeszedł istotną przebudowę, zrealizowaną według planów architekta Michała Sławińskiego.

Dzięki staraniom ks. proboszcza parafii wojskowej mjr. Witolda Jeżniowskiego, obiekt otrzymał nowy kształt, który przetrwał do dzisiaj. Ponowna konsekracja kościoła miała miejsce 21 stycznia 1991 roku, znacząc ów dzień jako istotny moment w historii kościoła, a także jako datę przywrócenia w Wojsku Polskim Ordynariatu Polowego.

Przypisy

  1. a b Uchwała Rady Miasta Mińsk Mazowiecki Nr XXIX/303/05 w sprawie nadania nazw niektórym rondom na terenie miasta Mińsk Mazowiecki

Oceń: Kościół garnizonowy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:12