Grażyna Anna Lutosławska, znana wcześniej jako Grażyna Ruszewska, to znacząca postać w polskim dziennikarstwie i literaturze. Urodziła się 14 września 1964 roku w Siedlcach, a jej podróż edukacyjna rozpoczęła się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie ukończyła studia na wydziale filozofii.
Od 1988 roku jest związana z Polskim Radiem Lublin, gdzie jej talent do komunikacji i pasja do dziennikarstwa znalazły pełne zastosowanie. Ponadto, Grażyna Lutosławska prowadzi także działalność akademicką jako wykładowczyni na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.
Działalność dziennikarska
Grażyna Lutosławska to znana postać w polskim świecie kultury i mediów, która od lat angażuje się w działalność dziennikarską. W Radiu Lublin, prowadzi audycje, które koncentrują się na kulturowych aspektach życia, a jedną z jej popularnych audycji jest „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, która emitowana jest od połowy lat 90.
Od 2015 roku jej twórczość wzbogaca cotygodniowe słuchowisko zatytułowane „Bazarek”, które zarówno pisze, jak i reżyseruje. Projekt ten stał się istotnym elementem programu radiowego, ukazującym różnorodność tematów kulturowych.
Obok pracy w radiu, Grażyna Lutosławska moderuje różnorodne spotkania poświęcone kulturze, w tym w Teatrze Starym w Lublinie, gdzie organizowane są wydarzenia takie jak Bitwa o kulturę oraz Bitwa o literaturę. Jej szerokie zainteresowania i umiejętności sprawiają, że jest niezwykle cenioną postacią w lokalnej społeczności. Dodatkowo prowadziła własny blog, gdzie dzieliła się spostrzeżeniami i refleksjami na temat kultury.
Działalność literacka
Grażyna Lutosławska jest uznaną autorką wielu scenariuszy teatralnych, w tym takich jak: O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, który miał swoją premierę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie w marcu 2009 roku. Spektakl ten został wyreżyserowany przez Krzysztofa Babickiego, a jego kolejna realizacja odbyła się w Teatrze Nowym w Słupsku w styczniu 2012.
Innym znanym dziełem Lutosławskiej jest Anioł za lodówką, który miał premierę w 2016 roku w Teatrze im. Andersena w Lublinie, pod reżyserską opieką Daniela Arbaczewskiego. Ponadto, autorka stworzyła setki słuchowisk radiowych oraz liczne teksty piosenek, między innymi do spektaklu Królowa Śniegu, gdzie muzykę skomponował Janusz Grzywacz, a premiera odbyła się w Teatrze Miejskim w Gdyni w lutym 2013 roku. Kolejną piosenkę napisała do Śnieżki i krasnoludków, znowu przy współpracy z Januszem Grzywaczem, z reżyserią Krzysztofa Babickiego w 2015 roku.
Lutosławska jest również autorką książek, do których należy:
- Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara (wyd. fro9, 2004) – otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY oraz tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium, a fragmenty książki trafiły do podręcznika dla klas pierwszych,
- Wielkie zmiany w dużym lesie (wyd. fro9 2005),
- Koziutek zdobywa Zamek. Przewodnik dla dzieci po Lublinie (2006),
- Legendy Lublina (2007),
- Jak Arni i Dobek ratowali świat (wyd. Norbertinum 2015),
- Bajki od rzeczy (wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” 2018),
- Kolorowy Lublin (wyd. Urząd Miasta Lublin 2018),
- Jatymy wesołe i rzewne, niektóre o miłości (wyd. Episteme 2019),
- Pepe i Melek na tropie (wyd. Warstwy 2019).
Oprócz tego, Grażyna Lutosławska publikuje eseje, wywiady i opowiadania w wielu renomowanych czasopismach, takich jak berliński magazyn „polenplus”, a także w takich pismach jak „Konteksty”, „Akcent”, „Klematis”, „Informator Kulturalny Zoom”, „Kraina Bugu”, „Brulion Kazimierski” oraz miesięcznik „Bez Recepty”. Jej prace były także zawarte w międzynarodowym zbiorze opowiadań pod hasłem Freud sein (Stuttgart 2010).
Nagrody i wyróżnienia
Grażyna Lutosławska, wybitna osobowość medialna, zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień za swoją działalność artystyczną. Oto niektóre z nagród, które zdobyła w ciągu swojej kariery:
- Nagroda im. Michała Jagodzińskiego na Ogólnopolskim Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK za słuchowisko „Stróż nocny, czyli czytanie Poematu o mieście Lublinie” (2019),
- Medal 700-lecia Miasta Lublin (2017),
- Nagroda Miasta Lublin za całokształt działalności (2015),
- Mistrz Mowy Polskiej (2013),
- Zapałka Andersena (2012),
- Srebrny Krzyż Zasługi (2012),
- Angelus Lubelski w kategorii Człowiek kultury medialnej (2006),
- Złoty Krzyż Zasługi (2022).
Przypisy
- Polskie Radio Lublin: Bazarek. [dostęp 05.12.2020 r.]
- Polskie Radio Lublin: Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa. [dostęp 27.05.2020 r.]
- Polskie Radio Lublin: Blog Grażyny Lutosławskiej. [dostęp 15.12.2018 r.]
- Gala Finałowa Grand PiK 2019 – werdykt jury. [dostęp 10.10.2019 r.]
- lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin: Medale dla Kobiet, które inspirują Lublin. 02.10.2017 r. [dostęp 07.11.2017 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 1054
- M.P. z 2012 r. poz. 869
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Jerzy Płażewski | Ada Fighiera-Sikorska | Edward Przewóski | Marta KielczykOceń: Grażyna Lutosławska