Cmentarz Centralny w Siedlcach


Cmentarz Centralny w Siedlcach to zabytkowa nekropolia, która znajduje się przy ul. Cmentarnej. To miejsce ma bogatą historię i znaczenie dla lokalnej społeczności. Posiada szczególną strukturę, w której dominuje część rzymskokatolicka, a mniejsza część jest przeznaczona dla prawosławnych.

Od 1923 roku, cmentarz w całości jest administrowany przez rzymskokatolicką parafię katedralną w Siedlcach, co podkreśla jego kulturowe i religijne znaczenie dla mieszkańców.

Historia

Cmentarz Centralny w Siedlcach został ustanowiony w 1892 roku, początkowo zlokalizowany na północno-zachodnim krańcu rozwijającej się zabudowy miejskiej. Jego układ zaplanowany był w kształcie trapezu, co nadaje mu unikalny charakter. Właściwie podzielono go na dwie główne części: rzymskokatolicką, usytuowaną na północy, oraz prawosławną, umiejscowioną na południu. Należy zaznaczyć, że obszar przeznaczony dla katolików był niemal dwukrotnie większy niż część prawosławna.

Funkcjonowanie odrębnej kwatery dla wyznawców prawosławia zakończyło się w 1923 roku, kiedy to w Siedlcach zlikwidowano parafię tego wyznania, a sobór Świętego Ducha przeszedł w ręce Kościoła katolickiego. Co ciekawe, już od 1920 roku na terenach pierwotnie przeznaczonych dla prawosławnych zaczęli być pochowani katolicy.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby, w 1934 roku cmentarz został powiększony o nowe tereny od strony wschodniej, a następnie w 1956 roku po raz kolejny rozbudowany od zachodu. Z kolei w 1937 roku całe założenie nekropolii zostało podzielone na wydzielone kwatery, co wprowadziło większy porządek w organizacji przestrzeni.

Na cmentarzu do dziś zachowało się około 90 zabytkowych pomników nagrobnych pochodzących z końca XIX wieku, co czyni to miejsce nie tylko miejscem spoczynku, ale i ważnym punktem kulturowym. Dwudziestolecie XX wieku przetrwało jedynie kilkanaście nagrobków prawosławnych, jednakże ich liczba nieustannie maleje, co jest zjawiskiem niepokojącym dla lokalnej społeczności.

Pochowani na Cmentarzu Centralnym

W kontekście omawiania pochowanych na cmentarzu w Siedlcach, warto zwrócić uwagę na niezwykłość i znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. a b c d Spacer po czterech cmentarzach warszawskich i jednym siedleckim [online], Tygodnik Siedlecki [dostęp 18.04.2021 r.]
  2. Prawosławna Diecezja Lubelsko - Chełmska [online], lublin.cerkiew.pl [dostęp 18.04.2021 r.]
  3. Ratujmy zabytkowe nagrobki [online], 25.10.2012 r. [dostęp 18.04.2021 r.]
  4. Siedlce - cmentarz centralny [online].

Oceń: Cmentarz Centralny w Siedlcach

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:5