Kryspin Mitura, urodzony w 1977 roku w Siedlcach, to wybitny przedstawiciel polskiej medycyny. Jest profesorem nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu, a także uznawanym specjalistą w dziedzinach takich jak chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna oraz chirurgia ściany jamy brzusznej.
Jako nauczyciel akademicki, Kryspin Mitura dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na Uniwersytecie w Siedlcach. Jego edukacja jest równie imponująca, ponieważ jest absolwentem renomowanej Harvard Medical School w Bostonie, co stanowi dowód jego wysokich kwalifikacji i zaangażowania w rozwój kariery medycznej.
Poza pracą zawodową, Kryspin jest również zapalskim podróżnikiem i miłośnikiem wspinaczki wysokogórskiej, co podkreśla jego wszechstronność. W 2024 roku zrealizował swoje marzenie, zdobywając szczyt Mount Everest, co stanowi kolejny ważny krok w jego życiu.
Życiorys
Urodziny Kryspina Mitury miały miejsce w 1977 roku w Siedlcach, gdzie rozpoczęła się jego droga merytoryczna oraz zawodowa, prowadząc ku różnym osiągnięciom w dziedzinie medycyny. W 2002 roku z powodzeniem zakończył studia, zdobywając wyróżnienie, które zaowocowało honorowym dyplomem Rektora Uczelni oraz listem gratulacyjnym od Prezesa Lubelskiej Izby Lekarskiej za wybitne wyniki uzyskane w trakcie nauki akademickiej.
W latach 2002–2003 odbywał staż podyplomowy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Następnie, w listopadzie 2003 roku, rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach, gdzie do dziś aktywnie działa, pełniąc od 2016 roku rolę Ordynatora Oddziału. W roku 2018 podjął pracę na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Od 2019 do 2023 roku był profesorem uczelni w Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, a od 2023 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego Uniwersytetu w Siedlcach.
W 2006 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Temat jego rozprawy doktorskiej koncentrował się na nowoczesnych metodach leczenia przepuklin pachwinowych, co stanowiło wynik jego własnych badań naukowych. Uwieńczeniem jego kariery naukowej było uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w 2019 roku oraz nadający prestiż tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu przez Prezydenta RP w 2023 roku.
W obszarze chirurgii specjalizuje się w trzech dziedzinach: chirurgii ogólnej (uzyskanej w 2010 roku), chirurgii onkologicznej (2013 rok) oraz chirurgii ściany jamy brzusznej (2021 rok). Dodatkowo, w 2010 roku uzyskał certyfikat endoskopii diagnostycznej i zabiegowej, przyznawany przez Sekcję Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W 2023 roku zakończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Harvarda w zakresie zaawansowanego programu przywództwa chirurgicznego na Harvard Medical School w Bostonie.
Kryspin Mitura jest nie tylko praktykiem, ale również uznanym autorem, który stworzył ponad 250 publikacji naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach oraz recenzowanych materiałach konferencyjnych i podręcznikach medycznych. Oprócz tego, pełni funkcje promotora i recenzenta przewodów doktorskich oraz prac magisterskich i licencjackich, będąc członkiem komisji habilitacyjnych. W swojej działalności naukowej i dydaktycznej, kieruje specjalizacją lekarzy w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz wykłada na licznych kursach specjalistycznych.
Od 2004 roku prowadzi wykłady oraz szereg kursów dla pielęgniarek z dziedziny chirurgii. Jest organizatorem konferencji naukowych ukierunkowanych na nowoczesne metody leczenia otyłości oraz kompleksowe podejście do przewlekłych ran. Z jego inicjatywy odbyło się kilkadziesiąt warsztatów, a od 2019 roku pełni rolę Koordynatora Programu Szkoleniowego Sekcji Wideochirurgii w zakresie operacji laparoskopowych przepuklin pachwinowych.
W 2009 roku Kryspin Mitura zainicjował współtworzenie Krajowego Rejestru Operacji Przepuklin w Polsce oraz brał aktywny udział w opracowywaniu standardów leczenia przepuklin w kraju, co zaowocowało rekomendacjami dotyczącymi chirurgicznego leczenia przepuklin pachwinowych. Uczestniczył także w tworzeniu rekomendacji odebranych w 2013 roku dotyczących leczenia przepuklin okołostomijnych.
Jako wybitny specjalista i lider, współtworzył zalecenia dotyczące stosowania małoinwazyjnych technik w ostrych schorzeniach chirurgicznych. Jest także autorem licznych filmów dydaktycznych dotyczących leczenia przepuklin. W 2019 roku uruchomił platformę internetową Herniacademia, dostarczającą wiedzy na temat leczenia przepuklin zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej.
Przez lata był wielokrotnie wybierany do Zarządu Sekcji Chirurgii Przepuklin w Towarzystwie Chirurgów Polskich i aktywnie uczestniczył w działalności Polskiego Klubu Przepuklinowego. Działa na rzecz wprowadzenia w Polsce innowacyjnych technik operacyjnych, a jego dokonania obejmują również udział w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych, gdzie dzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie nowoczesnej chirurgii.
Warto również wspomnieć, że Kryspin Mitura angażował się w humanitarne misje medyczne w Ghanie i Tanzanii, gdzie wykonał szereg operacji oraz dostarczył konieczne wyposażenie. Jego bogata kariera naukowa i medyczna to dowód na zaangażowanie w rozwój chirurgii w Polsce oraz za jej granicami.
Wyróżnienia, nagrody i odznaczenia
Kryspin Mitura jest osobą, która może poszczycić się licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami, które stanowią potwierdzenie jego wkładu w rozwój nauki i medycyny. W ciągu swojej kariery zdobył szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zaangażowaniu oraz osiągnięciach w dziedzinie chirurgii i badań naukowych.
- wyróżnienie Kapituły Honorowego Dyplomu im. Prof. B. Szareckiego za dorobek naukowo-badawczy (2014r.),
- nagroda Prezydenta Miasta Siedlce „Aleksandria”, przyznawana osobom, które swoją pracą, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec (2015r.),
- srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia (2017r.),
- nagroda główna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Medycznych – Hernia Show 2018,
- medal „Pro Masovia”, nadawany za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego (2020r.),
- złoty Krzyż Zasługi (2021r.),
- wyróżnienie Prezesa Sekcji Wideochirurgii TChP za wkład pracy w rozwój chirurgii małoinwazyjnej w Polsce (2021r.),
- honorowe przyznanie specjalizacji szczegółowej UEMS w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej powłok brzusznych (FEBS AWS), jako pierwszy chirurg w Polsce ze specjalizacją w herniologii (leczenie przepuklin brzusznych) (2021r.),
- nagroda Gimbernata podczas Kongresu American Hernia Society (AHS) w Austin, TX, USA za najlepsze międzynarodowe doniesienie naukowe (2021r.),
- medal Komisji Edukacji Narodowej (2022r.),
- nagroda im. Ludwika Rajchmana I stopnia za osiągnięcia naukowe, za cykl 5 publikacji oryginalnych poświęconych serologicznej diagnostyce zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz ocenie odpowiedzi humoralnej na szczepienie w kierunku COVID-19, nagroda została przyznana przez Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego (2023r.),
- srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2023r.),
- nagroda Prezydenta Miasta Siedlce „SuperAleksandria” – najwyższe tego rodzaju wyróżnienie przyznawane wyłącznie osobom, które swoim codziennym życiem, pracą i zaangażowaniem niosą chlubę miastu Siedlce i mieszkańcom, ale w swoim dorobku mają już nagrodę „Aleksandrii” (2024r.).
Wszystkie te osiągnięcia stanowią nie tylko doskonały przykład pasji i zaangażowania w rozwój nauki, ale także przyczyniają się do promocji i wzmacniania pozycji polskiej medycyny na arenie międzynarodowej.
Osiągnięcia górskie i podróże
20 maja 2024 roku, Kryspin Mitura osiągnął niesamowity sukces zdobywając najwyższy szczyt na świecie – Mount Everest, który ma wysokość 8848 metrów n.p.m. Na tak wyjątkowym szczycie, często zwanym trzecim biegunem globu, zaprezentował flagę z emblematem Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Uniwersytetu w Siedlcach oraz herb miasta Siedlce. Do roku 2023 zaledwie 66 osób z Polski zdobyło tę majestatyczną górę.
Nie ogranicza się jedynie do Everestu, bowiem kryspin wielokrotnie zdobywał inne szczyty oraz łańcuchy górskie na wszystkich kontynentach. Jego osiągnięcia obejmują m.in. Denali w stanie Alaska (USA), Masyw Vinsona na Antarktydzie, a także Pico de Orizaba w Meksyku, Aconcaguę w Argentynie, Mt. Blanc we Francji, Matterhorn w Szwajcarii, Elbrus w Rosji, Kazbek w Gruzji, Damavand w Iranie, Toubkal w Maroku, Kilimanjaro w Tanzanii, Fuji w Japonii, Mount Giluwe w Papui-Nowej Gwinei oraz Górę Kościuszki w Australii i wiele innych szczytów.
W Polsce Kryspin przebył pieszo oraz dokumentował swoje wędrówki na szlakach górskich, pokonując łącznie ponad dziesięć tysięcy kilometrów. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany przez PTTK Dużą Złotą Górską Odznaką Turystyczną. Wędrował m.in. przez łańcuchy górskie od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą, co pozwoliło mu połączyć dwa najdłuższe długodystansowe szlaki górskie w Polsce – Główny Szlak Beskidzki (długość 550 km) oraz Główny Szlak Sudecki (długość 450 km), które przeszedł w najszybszym wariancie, zyskując tym samym Diamentowe Odznaki PTTK.
Kryspin posiada także górskie odznaki zdobyte za swoje wcześniejsze osiągnięcia, które obejmują m.in. zdobycie Korony Gór Polskich, Diademu Gór Polskich, Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, Tatrzańskich Dwutysięczników oraz wielu innych nagród. Podczas swoich podróży odwiedził łącznie ponad sto krajów na wszystkich kontynentach.
Przypisy
- Everest 2024 Season Summit List [online], Everest Mountain, 01.06.2024 r. [dostęp 06.06.2024 r.] (ang.).
- PiotrP. Świtalski PiotrP., MichałM. Boratyński MichałM., Uniwersytet w Siedlcach - Flaga z UwS na szczycie Mt. Everestu [online], www.uws.edu.pl [dostęp 06.06.2024 r.] (pol.).
- Himalayan Database Expedition Archives of Elizabeth Hawley [online], www.himalayandatabase.com [dostęp 06.06.2024 r.] .
- Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza [online], izba-lekarska.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Monitor Polski [online], gov.pl [dostęp 23.04.2024 r.] .
- Uniwersytet w Siedlcach - Nominacja profesorska dla dr. hab. Kryspina Mitury [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- ORCID [online], orcid.org [dostęp 23.04.2024 r.] (ang.).
- Uniwersytet w Siedlcach - Warsztaty chirurgiczne z zaawansowanych technik laparoskopowych [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UWS w Siedlcach - Strona główna [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Uniwersytet w Siedlcach - Nagroda im. Gimbernata dla dr hab. n. med. Kryspina Mitury, prof. uczelni [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Uniwersytet w Siedlcach - Dr hab. n. med. Kryspin Mitura, prof. uczelni pierwszym chirurgiem w Polsce z nową specjalizacją [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH w Siedlcach – Wreczenie nagród im. Ludwika Rajchmana za osiągnięcia naukowe [online], wnmz.uph.edu.pl [dostęp 24.03.2023 r.] .
- a b Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH w Siedlcach – Dr hab. Kryspin Mitura w gronie absolwentów Harvardu [online], wnmz.uph.edu.pl [dostęp 24.03.2023 r.] (pol.).
- Uniwersytet w Siedlcach - Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 [online], uph.edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.] (pol.).
- Vela.net.pl, Aleksandrie 2024 [online], Oficjalny portal miasta Siedlce, 12.08.2019 r. [dostęp 03.03.2024 r.] (pol.).
- 301 Moved Permanently [online], opi.org.pl [dostęp 23.04.2024 r.] .
- https://old.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2019/10/Uchwa%c5%82a-nr-230_w-sprawie-nadania-stopnia-doktora-habilitowanego_Kryspin-Mitura.pdf.
- https://www.uph.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/inauguracja-roku-akademickiego-2023-2024.
- @herniacademia w YouTube.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Zenon Zaorski | Bolesław Dębiński | Jan Bogumił Freyer | Małgorzata Tafil-KlaweOceń: Kryspin Mitura