Małgorzata Tafil-Klawe


Małgorzata Tafil-Klawe, która przyszła na świat w 1955 roku w Siedlcach, to niezwykle wybitna postać w dziedzinie medycyny. Jako lekarz oraz profesor medycyny, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju tej profesji w Polsce.

Obecnie piastuje stanowisko Dziekana Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, gdzie prowadzi badania oraz kształci przyszłych specjalistów medycznych.

Życiorys

„Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach. W 1980 roku zdobyła tytuł magistra na Akademii Medycznej w Warszawie, a dwa lata później obroniła pracę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk medycznych. Stopień doktora habilitowanego zdobyła w 1991 roku na podstawie pracy zatytułowanej Reaktywność odruchu z chemoreceptorów kłębków szyjnych w pierwotnym samoistnym nadciśnieniu tętniczym i w zespole snu z bezdechem. Tytuł profesora nauk medycznych otrzymała w 2006 roku.

W latach 1989–1991 rozwijała swoje zainteresowania artystyczne, studiując malarstwo oraz historię sztuki na Uniwersytecie Filipa w Marburgu. W tym samym czasie, od 1987 do 1992 roku, przebywała w Niemczech na stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta, gdzie pracowała w uniwersyteckiej Klinikach Chorób Wewnętrznych. Jej kariera zawodowa obejmuje również odbycie staży naukowych w takich miejscach jak Tybinga, Nordernay, Erfurt oraz Vancouver.

Od 1995 roku prowadzi Katedrę Fizjologii na Akademii Medycznej w Bydgoszczy, która obecnie funkcjonuje jako Katedra i Zakład Fizjologii Collegium Medicum UMK. Od 2005 roku piastuje stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Ponadto, w tym samym roku została przewodniczącą Rady Społecznej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jurasza w Bydgoszczy.

Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku, w roku akademickim 2023/2024 objęła urząd dziekana Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej.

Dorobek naukowy

Główne obszary badań prof. Małgorzaty Tafil-Klawe obejmują różnorodne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tym regulację systemów krążenia oraz oddychania. Ponadto jej zainteresowania koncentrują się na fizjologii autonomicznego układu nerwowego, chronomedycynie oraz zaburzeniach rytmów biologicznych, które są istotne dla zdrowia człowieka.

Prof. Tafil-Klawe może pochwalić się imponującym dorobkiem wydawniczym, na który składa się ponad 100 publikacji naukowych, w tym jedna dotycząca metaetyki. Wraz z mężem jest również autorką dwóch książek, które zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami: „Krótka książeczka o chrapaniu” oraz „Chrapanie”. Oba te tytuły zostały przetłumaczone na język rosyjski, a także opublikowane w alfabecie Braille’a, co zwiększa ich dostępność.

Oprócz tego, prof. Tafil-Klawe była współautorką „Medycznego Słownika Polsko-Niemieckiego i Niemiecko-Polskiego”, który stanowi pomocne narzędzie dla studentów i specjalistów w dziedzinie medycyny. W przygotowaniu jest również podręcznik pt. „Wykłady z fizjologii dla studentów uczelni medycznych”.

Warto podkreślić, że jej działalność naukowa zaowocowała wypromowaniem 14 prac doktorskich, co świadczy o jej znaczącej roli w kształceniu przyszłych pokoleń specjalistów w dziedzinie medycyny.

Wybrane publikacje

W niniejszym zestawieniu przedstawione zostały kluczowe publikacje autorstwa Małgorzaty Tafil-Klawe.

  • Chrapanie (ISBN 83-200-3330-6),
  • Podręczny słownik medyczny polsko-niemiecki i niemiecko-polski (1999, współautor Jacek Klawe, ISBN 83-200-2031-X),
  • Krótka książeczka o chrapaniu (2001, współautor Jacek Klawe, ISBN 83-200-2513-3).

Przypisy

  1. WojciechW. Borakiewicz WojciechW., Politechnika Bydgoska ma wydział medyczny. Uroczyste otwarcie na uczelni [online], 01.12.2023 r. [dostęp 02.09.2024 r.]
  2. Władze dziekańskie [online], Politechnika Bydgoska [dostęp 02.09.2024 r.]
  3. Aktualna lista członków | Polskie Stowarzyszenie Haiku – Polish Haiku Association [online] [dostęp 18.12.2022 r.]
  4. Głos Uczelni - Kwiecień 2005 - Bydgoska dogrywka [online], glos.umk.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  5. a b Zarchiwizowana kopia. [dostęp 26.02.2006 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Kryspin Mitura | Zenon Zaorski | Bolesław Dębiński | Jan Bogumił Freyer

Oceń: Małgorzata Tafil-Klawe

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24