Bogdan Jacek Góralczyk, urodzony 16 sierpnia 1954 roku w Siedlcach, jest osobą, która wielokrotnie zaznaczyła swoją obecność w dziedzinach polityki, sinologii i dyplomacji. Jako polski politolog, Góralczyk zdobył uznanie nie tylko w kraju, lecz również na arenie międzynarodowej. Jego wkład w naukę i praktykę dyplomatyczną uczynił go postacią znaczącą w polskiej przestrzeni intelektualnej.
W ramach swojej kariery, jest on również publicystą i profesorem nauk społecznych, co świadczy o jego szerokich kompetencjach oraz głębokiej wiedzy na temat stosunków międzynarodowych i kultury Chin. Jego doświadczenia oraz publikacje przyczyniły się do lepszego zrozumienia współczesnych wyzwań politycznych i kulturowych.
Życiorys
Bogdan Góralczyk jest postacią o niezwykle bogatym życiorysie, który zarazem doskonale ilustruje jego wszechstronność i zaangażowanie w sprawy międzynarodowe. Ukończył dziennikarstwo i sinologię w Instytucie Orientalistycznym Wydziału Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim, zdobywając tam również stopień doktora. W ramach stypendium Programu Fulbrighta przebywał na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego w latach 1989-90.
W latach 1984-1991 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, co rozwijało jego umiejętności w dziedzinie analizy politycznej. Następnie, w latach 1991–1998, pełnił funkcję kierownika wydziału politycznego oraz zastępcy ambasadora w Budapeszcie. Z kolei od listopada 2001 do maja 2003 był szefem gabinetu ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza.
Od 2003 do 2008 roku Góralczyk pełnił zaszczytną rolę ambasadora RP w Tajlandii, będąc akredytowanym także w Republice Filipin oraz Związku Mjanmy (dawniej Birmy). Jako profesor w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w współczesnych stosunkach międzynarodowych, a szczególnie bada rolę Chin w globalnym kontekście.
Góralczyk jest także zaangażowany w różnorodne tematy, takie jak globalizacja, transformacja pokomunistyczna oraz zagadnienia związane z Węgrami. Pełnił funkcję profesora wizytującego na wielu uniwersytetach, w tym w Chinach i Indiach. Od 2012 roku bierze udział w długotrwałym projekcie badań sinologicznych prowadzonym przez National Taiwan University, a od 2015 także przez Chińską Akademię Nauk Społecznych w Pekinie.
W latach 2010-2012 był redaktorem naczelnym rocznika naukowego „Azja-Pacyfik”, a w latach 2016-2020 „Yearbook of Polish European Studies”. W 2021 roku uzyskał tytuł profesora nauk społecznych, a w kadencji 2016-2020 pełnił funkcję dyrektora Centrum Europejskiego UW.
Jako stały komentator TVN24 Biznes i Świat, często występuje także w innych stacjach telewizyjnych oraz radiowych, będąc częstym gościem w radiu Tok FM. Jego publikacje regularnie pojawiają się na różnych portalach, takich jak obserwatorfinansowy.pl, wp.pl oraz nowakonfederacja.pl. Jest dobrze wykształcony w językach obcych, zna angielski, węgierski, rosyjski oraz chiński.
Odznaczenia
W 2013 roku Bogdan Góralczyk został uhonorowany prestiżowym odznaczeniem filipin, które ma szczególne znaczenie dla obcokrajowców. Otrzymał on Krzyż Wielki Orderu Sikatuny, co stanowi najwyższe wyróżnienie tego rodzaju w Filipinach.
Publikacje
Oto wybór publikacji autorstwa Bogdana Góralczyka, które ukazały się na przestrzeni lat, dokumentując jego obserwacje i analizy związane z polityką międzynarodową oraz transformacją różnych państw:
- Pekińska Wiosna 1989, Wydawnictwo Znak, Warszawa 1999,
- Węgierski pakiet, Warszawa 2000 (wersja węgierska: Magyar törésvonalak, Budapeszt 2001),
- Węgry: Transformacja pokomunistyczna 1990–2003, Warszawa 2003,
- Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku, Toruń 2009,
- Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2009 (wydanie II, Warszawa 2022),
- Polska-Chiny. Wczoraj, dziś, jutro (red.), Toruń 2009 (Rozszerzona wersja anglojęzyczna 2014),
- Złota ziemia roni łzy. Esej birmański, Warszawa 2010 (wyd. II rozszerzone i uaktualnione Warszawa 2021),
- Przebudzenie smoka. Powrót Chin na scenę globalną, Wydawnictwo Rambler, Warszawa 2012,
- Sun Yat-sen. Misjonarz rewolucji, Warszawa 2013,
- Unia Europejska jako aktor na scenie globalnej. Razem czy osobno?, Warszawa 2014,
- European Union on The Global Scene: United or Irrelevant?, Warsaw 2015,
- Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2018,
- Węgierski Syndrom Trianon, Warszawa 2020,
- Świat Narodów Zagubionych, wywiad-rzeka (Natalia Kołodyńska-Magdziarz), Warszawa 2021,
- Nowy Długi Marsz, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2021.
Przypisy
- Bogdan Goralczyk | Fulbright Scholar Program [online], fulbrightscholars.org [dostęp 30.03.2023 r.]
- Bogdan Góralczyk: Wspomnienia, czyli co to jest sinologia politologiczna. Instytut Boyma. [dostęp 24.07.2022 r.]
- The Library of T.L. Congress, Góralczyk, Bogdan [online], id.loc.gov [dostęp 19.02.2018 r.]
- Komisja Spraw Zagranicznych /nr 114/ Biuletyn nr 2235/IV [online], 16.09.2003 r.
- a b Barbara B. Wizimirska (red.), Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej, Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 2002.
- M.P. z 2021 r. poz. 181
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Sławomir Musiej | Czesław Grabowski (komunista) | Przemysław Niesiołowski | Robert Ambroziewicz | Janina Orzełowska | Mieczysław Bareja | Marek Strzaliński | Agnieszka Rucińska | Ewa Sikorska-Trela | Gerszon Dua | Bernard Goldstein | Grzegorz Skwierczyński | Jacek Kozaczyński | Kazimierz Nowak (wicewojewoda) | Jan Ignacy Modrzewski | Wojciech Kozak | Dorota Olko | Stefan Fiuk | Krzysztof Mulawa | Henryk GutOceń: Bogdan Góralczyk