Stefan Fiuk


Stefan Fiuk, urodzony 6 maja 1927 roku w Siedlcach, był osobą wszechstronną zarówno jako rzemieślnik, jak i polityk.

W swoim życiu pełnił ważną rolę, zasiadając jako poseł w Sejmie PRL podczas VIII kadencji, gdzie miał znaczący wpływ na podejmowane decyzje.

Jego kariera polityczna oraz zaangażowanie w sprawy społeczne czynią go postacią wartą przypomnienia i analizy.

Umarł 4 czerwca 2008 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które nadal wpływa na współczesne rozumienie pełnienia funkcji publicznych.

Życiorys

Stefan Fiuk był synem Władysława i Marii, a swoje wykształcenie zdobył na poziomie podstawowym. Posiadał duże doświadczenie zawodowe, gdyż pracował jako starszy rzemieślnik oraz montażysta w Warsztatach Polskich Kolei Państwowych w Siedlcach. W 1946 roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, a nieco później został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W czasie swojej działalności w PZPR pełnił szereg funkcji, w tym I sekretarza oddziałowej organizacji partyjnej, członka egzekutywy komitetu zakładowego oraz członka egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego w Siedlcach. Dodatkowo był zastępcą członka Komitetu Centralnego i reprezentował swoją organizację jako delegat na VII zjazd PZPR.

W roku 1980 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji z okręgu Siedlce. Zasiadał w kilku komisjach, m.in. Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komisji Komunikacji i Łączności oraz w Komisji Administracji, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska.

W trakcie swojej kariery, Stefan Fiuk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Siedlcach.

Przypisy

  1. a b Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 02.04.2018 r.]

Oceń: Stefan Fiuk

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:19