Andrzej Pawlikowski, znany polski architekt, urodził się 28 lipca 1926 roku w Siedlcach. Jego życie zawodowe i twórcze związało się z dynamicznym rozwojem polskiej architektury i urbanistyki.
Pawlikowski zmarł 27 maja 2020 roku w Warszawie, a jego dorobek pozostaje ważnym elementem dziedzictwa architektonicznego w Polsce.
Życiorys
Andrzej Pawlikowski urodził się 28 lipca 1926 roku w Siedlcach, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Dominik Ludwik Pawlikowski, w okresie przed II wojną światową pełnił funkcję naczelnego architekta Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Matka, Felicja Alicja Pawlikowska z domu Kuleszyńska, również miała znaczący wpływ na jego życie. Andrzej był bratem architekta prof. Marcina Pawlikowskiego oraz stryjem architekt prof. Anny Pawlikowskiej-Piechotki.
Po wojnie, Pawlikowski współpracował z ojcem w Biurze Odbudowy Stolicy, gdzie pracował pod kierownictwem Józefa Sigalina. W 1970 roku uzyskał tytuł absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas studiów samodzielnie się utrzymywał, zdobywając fundusze na życie poprzez pracę przy odbudowie Warszawy. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę jako architekt w Nowym Dworze Mazowieckim.
W latach 1975–1981 prowadził zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Instytucie Projektowania Architektonicznego. Od 1988 roku był członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiego środowiska architektonicznego.
Andrzej Pawlikowski zmarł 27 maja 2020 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu w Łukowie.
Twórczość
Andrzej Pawlikowski był uznawanym architektem, który pozostawił po sobie znaczący dorobek w zakresie projektowania budynków oraz urbanistyki, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne nagrody przyznawane w różnych konkursach architektonicznych. W trakcie swojej długotrwałej kariery aktywnie angażował się w wiele projektów budowlanych, przy czym w jego twórczości można dostrzec zamiłowanie do nowoczesnych form. Pawlikowski preferował prostą, ale zarazem elegancką architekturę, często z elementami nawiązującymi do narodowych tradycji. Działał praktycznie do ostatnich dni swojego życia, pozostając aktywnym uczestnikiem życia zawodowego.
Wybrane realizacje
Wśród kluczowych projektów, które zostały zrealizowane w Polsce, warto wymienić:
- Kościół pod wezwaniem NMP w Trębaczewie, koło Częstochowy, ukończony w 1979 roku,
- Kościół pod wezwaniem św. Stanisława w Bonisławiu, ukończony w 1978 roku,
- Kościół pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Płocku ukończony w 1982 roku,
- Kościół pod wezwaniem Maryi Matki Kościoła w Pokrzywnicy, diecezja płocka, ukończony w 1984 roku,
- Kościół pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej w Małej Wsi, diecezja płocka, ukończony w 1984 roku,
- Klasztor Sióstr Benedyktynek w Siedlcach przy ul. Rawicza.
Inne budynki
Architektura Pawlikowskiego obejmowała również inne, istotne budowle:
- Zakłady Biopreparatów BIOWET w Michałówce (z dwoma budynkami laboratorium chemicznego), które powiązane były z pracowniczym osiedlem mieszkaniowym,
- budynki administracyjne w takich miastach jak Warszawa, Nowy Dwór Mazowiecki i Ostrów Mazowiecki,
- Dom Pracy Twórczej w Przedborzu,
- Dom Pracy Twórczej w Płocku,
- współautor (razem z bratem Marcinem) projektu szkoły z internatem, salą gimnastyczną i obiektami sportowymi w Łukowie,
- projekt filii Politechniki Warszawskiej w Płocku,
- zespół trzech budynków rodzinnych przy ul. Trakt Napoleoński 38 nr A, B, C w Warszawie.
Pawlikowski był również współtwórcą projektu Głównego Urzędy Statystycznego, który stanowi ważny element architektury Warszawy. Dodatkowo brał udział w projektowaniu nowoczesnych dzielnic mieszkaniowych w Płocku oraz realizacji licznych autorskich projektów domów jednorodzinnych i budynków usługowych w województwie mazowieckim.
Realizacje zagraniczne
Pawlikowski zrealizował również szereg projektów zagranicznych, z którymi wiązał swoje ambicje architektoniczne. Jego najważniejsze osiągnięcia w Algierii to:
- hotel w Mustaghanim na 350 miejsc,
- hotel w Sidi Bu-l-Abbas na 300 miejsc,
- Dom Kultury w Mustaghanim,
- budynek administracyjny w Hammam Bu Hadżar.
Przypisy
- Parafia – Parafia Mała Wieś [online] [dostęp 03.08.2020 r.]
- I LO Kościuszko [online], 1lo.lukow.pl [dostęp 03.08.2020 r.]
- Gmina Gozdowo – Urząd Gminy Gozdowo – gozdowo.eu [online], gozdowo.eu [dostęp 26.07.2020 r.]
- Andrzej Pawlikowski, Warszawa, 04.06.2020 – nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 25.07.2020 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n o p Andrzej Pawlikowski [online], Stowarzyszenie Architektów Polskich [dostęp 25.07.2020 r.]
- Uchwała nr 338/XXXVII/14 Rady Gminy Gozdowo z dnia 05.09.2014 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Gminy Gozdowo na lata 2014–2017”, s. 22.
- SławomirS. Kordaczuk SławomirS., Powiat Siedlecki. Przewodnik subiektywny, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki: Agencja Wydawnicza „Egros”, 2013, s. 122, ISBN 978-83-63957-09-4.
- WłodzimierzW. Serafimowicz WłodzimierzW., BogumiłB. Trębala BogumiłB., Z dziejów budownictwa w Płocku, 2008, s. 183, ISBN 978-83-88387-22-7.
- Maryla ŚciborM.Ś. Marchocka Maryla ŚciborM.Ś., Powiat pułtuski. Przewodnik subiektywny, Warszawa: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, 2007, s. 92, ISBN 978-83-60623-13-8.
- Jerzy Z.J.Z. Łoziński Jerzy Z.J.Z., Katalog zabytków sztuki w Polsce / 10,15 T. 10, Dawne Województwo Warszawskie; z. 15. Okolice Płocka, Warszawa: Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki, 1992, s. 12, ISBN 83-221-0630-0, OCLC 165441705.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Marcin Pawlikowski | Ludwik Stefan Gorazdowski | Melchior Nestorowicz | Gustaw Kamieński | Henryk Stamatello | Władimir CzełomiejOceń: Andrzej Pawlikowski (architekt)