Marcin Zbigniew Pawlikowski, urodzony 11 listopada 1922 roku w Siedlcach, a zmarły 25 listopada 1999 roku w Józefowie, to postać o niekwestionowanym wkładzie w polską architekturę. Pełnił rolę nie tylko architekta, ale również wykładowcy akademickiego, co świadczy o jego zaangażowaniu w kształcenie przyszłych pokoleń architektów.
Był autorem wielu publikacji dotyczących budownictwa wiejskiego, które wzbogaciły wiedzę na ten temat w Polsce. Jego prace przyczyniły się do zrozumienia oraz docenienia unikalnych aspektów architektury wiejskiej, łącząc tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Pawlikowski był również aktywnym członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, a jego wkład w tę organizację do dziś pozostaje nieoceniony. Ponadto, był zaangażowany w działalność PZITB oraz NOT, co odzwierciedla jego pasję i zaangażowanie w rozwój zawodowy architektów w Polsce.
Życiorys
Marcin Zbigniew Pawlikowski, pochodzący z rodziny o silnych tradycjach architektonicznych i społecznych, urodził się jako syn Dominika Ludwika Pawlikowskiego (1879–1952), który pełnił funkcję naczelnika architekta w Siedlcach oraz był aktywnym działaczem na rzecz społeczności lokalnej. Jego bratem był znany architekt Andrzej Pawlikowski (1926–2020), a sam Marcin był ojcem prof. Anny Pawlikowskiej-Piechotki, również architektki. Matka Marcina, Felicja Alicja, z domu Kuleszyńska, odegrała znaczącą rolę w jego życiu. W ich rodzinnym domu w Siedlcach panowała atmosfera otwartości oraz chęci wsparcia innych ludzi. Pawlikowski, jako człowiek zaangażowany w życie społeczne, przez wiele lat uczył języka angielskiego w sanatorium dla dzieci w Józefowie „Dzieciakowo”, nie pobierając za to wynagrodzenia.
Marcin Pawlikowski spędził swoje dzieciństwo i młodość w Siedlcach. Jest absolwentem gimnazjum i liceum im. Stanisława Żółkiewskiego. W trakcie II wojny światowej był aktywnym członkiem Armii Krajowej w swoim regionie, co podobnie jak jego brat, stanowiło powód, dla którego po wojnie rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę do Warszawy, obawiając się ewentualnych represji ze strony władzy powojennej.
Marcin Pawlikowski znalazł spoczynek na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Kariera zawodowa
Pawlikowski rozpoczął swoje wykształcenie w Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył studia na Wydziale Architektury w 1948 roku. Jego kariera naukowa rozwijała się dynamicznie – w 1965 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a dziewięć lat później zyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 1946-1951 pracował w Biurze Ochrony Środowiska pod kierunkiem prof. Gutta w Warszawie, a następnie do 1962 roku był zatrudniony w projektowej pracowni Ministerstwa Rolnictwa.
Wyjątkowym wkładem Pawlikowskiego było jego uczestnictwo w tworzeniu Wydziału Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie pełnił funkcję profesora w latach 1965-1999. W latach 1962-1974 pracował w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, a następnie w pracowni projektowej Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa do 1978 roku. Pawlikowski był także dziekanem Wydziału Budownictwa i Geodezji tej Akademii, która obecnie nosi nazwę Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, oraz dziekanem Wydziału Architektury University of Nigeria w latach 1978-1984.
W uznaniu swoich osiągnięć w architekturze, jest współautorem odbudowy zespołu klasztornego oraz kościoła sióstr Sakramentek przy Rynku Nowego Miasta 2 w Warszawie, razem z Dominikiem i Andrzejem Pawlikowskimi. Marcin Pawlikowski ma również na swoim koncie szereg publikacji, w tym monografię pod tytułem „Forma przestrzenna zagrody”, wydaną przez Arkady w Warszawie w 1970 roku.
Nagrody i wyróżnienia
W 1959 roku Marcin Pawlikowski osiągnął pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie, który dotyczył stworzenia zestawu projektów dla zabudowań zagrody rolniczej w województwach białostockim, lubelskim i łódzkim. Jego współautorami są Janusz Buze, Konrad Russek oraz S. Lipka.
Rok wcześniej, w 1955, Pawlikowski był uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowi dowód na jego znaczący wkład w rozwój architektury i projektowania.
Przypisy
- a b c d e f g h i j Anna Pawlikowska-Piechotka: In memoriam – Pamięci Architektów Polskich – Marcin Zbigniew Pawlikowski. architektsarp.pl, 06.10.2020 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Krystyna Lekszycka: In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Dominik Ludwik Pawlikowski. inmemoriam.architektsarp.pl, 01.09.2020 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Małgorzata Strzyżewska: Pierwszy rok Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (kalendarium 1999–2000): Kronika naukowa. [w:] Komunikaty Mazursko-Warmińskie [on-line]. bazhum.muzhp.pl, 2001 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Biuletyn Konserwatorski Województwa Białostockiego. pbc.biaman.pl, 1998 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
- Monitor Polski: Uchwała Rady Państwa z dnia 19 lipca 1955 r. nr 0/1292. sip.lex.pl, 26.10.1955 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Ludwik Stefan Gorazdowski | Melchior Nestorowicz | Gustaw Kamieński | Henryk Stamatello | Władimir Czełomiej | Andrzej Pawlikowski (architekt)Oceń: Marcin Pawlikowski