Edmund Jerzy Banasikowski, znany również pod pseudonimami „Mundek” oraz „Jeż”, urodził się 3 kwietnia 1914 roku w Siedlcach. Jego życie dobiegło końca 3 kwietnia 2010 roku w DeWitt, w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych.
Banasikowski był pułkownikiem Wojska Polskiego, a także aktywnym żołnierzem Armii Krajowej. Jego zaangażowanie w działalność społeczną i polonijną umiejscowiło go w gronie osób, które znacząco wpłynęły na historię polskiej społeczności za granicą.
Życiorys
Edmund Banasikowski był osobą o bogatym życiorysie, który znał nie tylko militarną, ale także literacką drogę. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej. W dniu 15 października 1935 roku prezydent RP Ignacy Mościcki mianował go podporucznikiem, nadając mu 427. lokatę w korpusie oficerów piechoty.
W marcu 1939 roku awansował na porucznika z datą starszeństwa 19 marca i 404. lokatą. W tym samym czasie pełnił obowiązki dowódcy plutonu w 7. kompanii 23 pułku piechoty, stacjonując we Włodzimierzu.
W chwili wybuchu II wojny światowej był już dowódcą pododcinka Batalionu Fortecznego „Mikołów”. Po zakończeniu kampanii wrześniowej, zaangażował się w działalność konspiracyjną w Siedlcach oraz Warszawie, gdzie działał w latach 1939–1941.
W styczniu 1942 roku objął dowództwo grupy dywersyjnej o nazwie Wachlarz, prowadzącej działalność na terenach Witebska i Newela. Po reorganizacji struktur dywersyjnych w regionie wschodnim, dołączył do Inspektoratu F okręgu wileńskiego Armii Krajowej. Tam pełnił rolę zastępcy majora Czesława Dębickiego, znanego pod pseudonimem „Jarema”.
Latem 1944 roku brał udział w operacji Ostra Brama, a następnie współredagował biuletyn „Na Zew Ziemi Ojczystej” wraz z Antonim Snarskim. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Mimo że udało mu się uciec z więzienia, wyzwania przed jakimi stanął skłoniły go do opuszczenia ojczyzny.
W 1946 roku znalazł się w Szwecji, a pięć lat później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Milwaukee. Na emigracji pełnił szereg ważnych funkcji, w tym przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Wisconsin w latach 1960–1977, był także korespondentem Radia Wolna Europa oraz laureatem nagrody literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w 1989 roku.
W dłuższym okresie czasu był również prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Milwaukee. W dniu 10 czerwca 1989 roku został powołany do Oddziału Rady Narodowej RP na terenach Stanów Zjednoczonych. Jego wojenny szlak zakończył się w stopniu kapitana, a po upadku komunizmu w Polsce, został awansowany do rangi majora w 1990 roku, a później do stopnia pułkownika.
Edmund Banasikowski pozostawił po sobie również trwały ślad w polskiej literaturze jako autor książki „Na zew Ziemi Wileńskiej” wydanej w 1990 roku. Był mężem Zofii (z domu Brzozowskiej) i ojcem dwojga dzieci – Barbary oraz Ryszarda.
Ordery i odznaczenia
Edmund Banasikowski, jako osoba wyróżniająca się swoją służbą i zasługami, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które potwierdzają jego poświęcenie i odwagę w trudnych czasach.
- Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany w 1993 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1989 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany 3 maja 1975 roku,
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.
Przypisy
- Rybka i Stepan 2021, s. 573.
- Rybka i Stepan 2021, s. 45.
- Rybka i Stepan 2006, s. 575.
- Rybka i Stepan 2006, s. 102.
- Cezary Chlebowski: Wachlarz, Monografia wydzielonej organizacji dywersyjnej Armii Krajowej, wrzesień 1941 - marzec 1943. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1983.
- Edmund G. Banasikowski na stronie tributes.com.
- Zarządzenie. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 4 z 29.06.1989 r.
- Edmund Banasikowski: Na zew Ziemi Wileńskiej. Editions Spotkania, 1990.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 6 z 15.12.1989 r.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 2 z 31.12.1975 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tadeusz Sobieszczak | Stanisław Wacław Raczyński | Arkadiusz Protasiuk | Stanisław Zdanowski | Sławomir Żurawlow | Bolesław Eggers | Mieczysław Popek | Marek Fałdowski | Dawid Hochberg | Jan Jur-Gorzechowski | Józef Solnica | Józef Olędzki (1894–1941) | Stefan PrawowskiOceń: Edmund Banasikowski