Tomasz Pietrasiewicz to postać niezwykle ważna w polskim życiu kulturalnym. Urodził się 21 sierpnia 1955 roku w Siedlcach i od lat angażuje się w różne formy aktywności artystycznej.
Pełniąc obowiązki dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie od 1998 roku, przyczynił się do rozwoju kultury i sztuki w regionie. Warto również podkreślić jego rolę jako długoletniego działacza opozycji w czasach PRL, gdzie stanowił istotny głos w walce o wolność i niezależność kulturową.
Życiorys
Tomasz Pietrasiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w 1980 roku. Już od roku 1976 aktywnie uczestniczył w dystrybucji publikacji drugiego obiegu, co stanowiło istotny element jego działalności. W okresie od 1977 do 1989 roku był zaangażowany w organizowanie niezależnych grup dyskusyjnych, co znacząco wpłynęło na życie intelektualne tamTEGO czasu. Ponadto, działał w Teatrze Grupa Chwilowa, co dopełniło jego artystyczne zaangażowania.
W dniach 13–14 grudnia 1981 roku, Pietrasiewicz brał udział w strajku studenckim, który miał miejsce w Akademickim Centrum Kultury w Lublinie. Był także łącznikiem między strajkującymi studentami a robotnikami w zakładach WSK „PZL-Świdnik” podczas wydarzeń lipcowych w Lublinie, a jego działalność rozciągała się również na Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, aż do pacyfikacji tych wydarzeń 17 grudnia 1981 roku.
W latach 1984–1989 Pietrasiewicz był jednym z współzałożycieli oraz redaktorów podziemnego wydawnictwa Fundusz Inicjatyw Społecznych, a także pełnił funkcję drukarza. Pracował jako instruktor teatralny w Lubelskim Domu Kultury w latach 1984–1985, natomiast między 1987 a 1991 rokiem był aktywny w Lubelskim Studio Teatralnym. W latach 1991–1994 jego działalność obejmowała Centrum Kultury w Lublinie.
W 1989 roku Pietrasiewicz był działaczem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przed wyborami czerwcowymi. Rok 1990 to moment, w którym założył Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, który funkcjonuje pod potoczną nazwą „Teatr NN”. W latach 1994–1997 pełnił tam funkcję zastępcy dyrektora Centrum Kultury, odpowiedzialnego za ośrodek. Ostatecznie objął stanowisko dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz został odpowiedzialny za realizację koncepcji programowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Pietrasiewicz jest autorem monografii „Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta” (tom I – 2007, tom II – 2008) oraz zaangażowanym animatorem wydarzeń artystycznych w regionie. Jest też autorem wielu przedstawień „Teatru NN” oraz serii realizacji zaczynających się od 2000 roku, takich jak Misteria Pamięci: „Jedna Ziemia – Dwie Świątynie”, „Dzień Pięciu Modlitw”, „Misterium Druku i Papieru”, „Misterium Ulicy Szerokiej”, „Misterium Pamięć Miejsca”, „Misterium Pamięć Światła-Pamięć Sprawiedliwych”, które miały miejsca w otwartych przestrzeniach Lublina.
W międzyczasie zorganizował wystawę „Elementarz” w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku w jednym z istniejących baraków, a także wystawę „Portret Miejsca” oraz wystawę poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Działał również jako członek stowarzyszenia Spoko oraz był założycielem Stowarzyszenia „Festiwal Brunona Schulza”.
Odznaczenia i wyróżnienia
Tomasz Pietrasiewicz, wybitny działacz społeczny i kulturalny, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, które odzwierciedlają jego znaczący wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz promowanie dialogu między różnymi społecznościami.
- nagroda Polcul w 1993 roku,
- nagroda artystyczna Miasta Lublina w 1994 roku,
- nagroda honorowa Ambasady Izraela w Polsce za zasługi dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Żydów Polskich w 1999 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2008 roku,
- nagroda im. ks. Stanisława Musiała „za inicjatywy społeczne promujące dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski” w 2011 roku.
Przypisy
- a b Tomasz Pietrasiewicz. lublin.eu. [dostęp 22.04.2015 r.]
- Tomasz Pietrasiewicz laureatem nagrody ks. Musiała. lublin.eu, 28.02.2011 r. [dostęp 22.04.2015 r.]
- Wielkiej sceny nie będzie! Co z Teatrem w Budowie?. gazeta.pl, 20.04.2011 r. [dostęp 22.04.2015 r.]
- Tomasz Pietrasiewicz pokieruje przygotowaniami CSK. kurierlubelski.pl, 20.04.2011 r. [dostęp 22.04.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jarosław Kamiński (pisarz) | Jerzy Koszutski | Józef Głodowski | Andrzej Fogiel | Joanna Żółkowska | Mieczysław Baryłko | Marcin Sójka | Rafał Mroczek | Zbigniew Kryński | Witold Grodzki | Kamila Boruta | Józef Mondschein | Anna Zawadzka (malarka) | Przemysław Truściński | Marcin Mroczek | Jacek Woszczerowicz | Robert Rogalski (1920–2020) | Janusz Królik | Michał Boruciński | Zofia Garbaczewska-PawlikowskaOceń: Tomasz Pietrasiewicz