Leopold Berkiewicz


Leopold Berkiewicz, urodzony 15 (27) grudnia 1828 roku w Siedlcach, to postać wyjątkowa w historii polskiej nauki. Był synem Tomasza, znanego lekarza, który wpłynął na rozwój jego kariery. Berkiewicz zyskał uznanie jako polski astronom, który szereg swoich badawczych sukcesów związał z obserwacją planetoid, w szczególności Niobe oraz Junony.

Jego prace w tej dziedzinie były istotnym wkładem w rozwój astronomii, a dziedzictwo naukowe pozostaje inspiracją dla przyszłych pokoleń badaczy. Zmarł w 1898 roku w Petersburgu, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie nauki.

Życiorys

Leopold Berkiewicz, znany ze swojego wkładu w nauki przyrodnicze, ukończył gimnazjum w Lublinie oraz studiował matematykę na Uniwersytecie Petersburskim w 1849 roku. Już od 1851 roku pracował jako asystent w Obserwatorium Astronomicznym w Warszawie, gdzie równocześnie pełnił funkcję nauczyciela fizyki i chemii w szkole rabinackiej.

W kolejnych latach Berkiewicz poświęcał się edukacji, pracując jako nauczyciel w szkole powiatowej, a od 1857 roku w gimnazjum gubernialnym w Warszawie. W tym czasie jego zainteresowania obejmowały także metrologię, co prowadziło do współpracy z ****wydawnictwem encyklopedycznym****. Był jednym z autorów haseł do monumentalnej, 28-tomowej Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, wydawanej w latach 1859–1868, a jego nazwisko znalazło się w I tomie z 1859 roku, na liście twórców tego bogatego dzieła.

Po 1860 roku Berkiewicz przeniósł się do Petersburga, a następnie udał się do Niemiec, aby pogłębić swoją wiedzę. W 1865 roku na Uniwersytecie Petersburskim uzyskał tytuł magistra astronomii, dzięki pracy, której głównym tematem były perturbacje planetoidy Junony. Wkrótce potem został mianowany docentem na uniwersytecie w Odessie, gdzie uczył astronomii i geometrii analitycznej.

W 1868 roku Berkiewicz otrzymał tytuł doktora za pracę pt. „Badania ruchu planety Junony”. W 1869 roku awansował na stanowisko profesora zwyczajnego. Niestety, z powodu konfliktów w senacie uniwersytetu, stracił swoją posadę. Mimo to, w 1891 roku jego osiągnięcia zostały docenione, gdy został wybrany członkiem Rosyjskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Literatura uzupełniająca

W literaturze uzupełniającej warto zwrócić uwagę na następujące publikacje:

Przypisy

  1. a b c Kijas A., 2000: Polacy w Rosji od XVII wieku do 1917 roku. Inst. Wydawniczy PAX, Wydawnictwo Poznańskie. ISBN 83-211-1340-0.
  2. „Encyklopedia Powszechna”, tom I, wyd. Samuel Orgelbrand, Warszawa, 1859 r.

Oceń: Leopold Berkiewicz

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:19