Antoni Winter


Antoni Winter, który przyszedł na świat 23 maja 1910 roku w Siedlcach, zyskał znaczące uznanie jako polski nauczyciel, działacz turystyczny oraz regionalista. Jego życie pełne było pasji do edukacji oraz umiłowania lokalnej kultury.

Winter zmarł 16 października 1988 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w społeczności Siedlec, gdzie działał i z których był związany przez całe swoje życie.

Życiorys

Antoni Winter pochodził z rodziny robotniczej. Uczęszczał do Liceum im. Stefana Żółkiewskiego w Siedlcach, a w 1936 roku sfinalizował studia z zakresu historii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1938 roku, aż do wybuchu II wojny światowej, pracował jako nauczyciel w lokalnym gimnazjum oraz Liceum Biskupim.

W trakcie drugiej wojny światowej, pełnił funkcję pracownika w zarządzie miejskim, gdzie jego działania koncentrowały się na świadczeniu pomocy ludności cywilnej, szczególnie tej dotkniętej prześladowaniami, w tym wysiedleńcami z Zamojszczyzny. Z myślą o dzieciach z rodzin poszkodowanych przez wojnę, zorganizował Zakład Opieki w Siedlcach.

Po zakończeniu wojny, aż do 1952 roku pracował ponownie w Liceum Biskupim, a następnie, aż do przejścia na emeryturę w 1971 roku, w Technikum Mechanicznym również w Siedlcach.

Jego zaangażowanie wykraczało poza edukację, aktywnie brał udział w licznych instytucjach kulturalno-społecznych, takich jak Polski Czerwony Krzyż, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Miłośników Podlasia. Był także społecznym opiekunem zabytków w regionie siedleckim. Jednak to głównie jego związki z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym uczyniły go rozpoznawalnym.

W trakcie swojej 30-letniej obecności w PTTK, zarówno w oddziale, jak i w zarządzie wojewódzkim od 1975 roku, zyskał reputację oddanego działacza. Jako przewodniczący Oddziałowej Komisji Społecznych Opiekunów Zabytków i jeden z pierwszych społecznych przewodników PTTK, a także członek Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego, przyczynił się do rozwoju turystyki i ochrony dziedzictwa regionalnego.

W swoich pracach naukowych ogłosił m.in. monografię historyczną pt. „Dzieje Siedlec 1448–1918”, a także wiele artykułów historycznych w różnorodnych pismach regionalnych oraz prasie. Dzisiaj, w Siedlcach, jego nazwisko nosi jedna z ulic na osiedlu Roskosz.

Odznaczenia

Antoni Winter był osobą, która otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń. Wśród nich można wymienić Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który jest jednym z najwyższych odznaczeń nadawanych w Polsce.

Dodatkowo, uhonorowano go Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego istotny wkład w działalność społeczną i kulturalną.

W swoje osiągnięcia wpisał również Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznawany osobom, które znacząco przyczyniły się do rozwoju oświaty w kraju.

Niezwykle ważna była także złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, która świadczy o jego zaangażowaniu w działalność nauczycielską oraz jego dążenie do podnoszenia poziomu edukacji.

Na koniec warto wspomnieć o odznace „Zasłużony Działacz Kultury”, która uznaje jego wkład w rozwój kultury w Polsce.


Oceń: Antoni Winter

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:20